1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
3 years ago
8

Convert the Percents into Fractions : (b) 63.8%

Mathematics
1 answer:
sergij07 [2.7K]3 years ago
6 0
63.8% to a fraction is 319/500
You might be interested in
In order to determine if engine oil EEEA B C will improve gas mileage, a research study was conducted. From a wide range of vehi
Georgia [21]

Answer:

b. Engine oil E will cause a significant improvement is gas mileage.

Step-by-step explanation:

The research was conducted with the random vehicles who were introduced with Engine oil E. When compared with engine oil E and the generic oil the vehicle that uses engine oil E performed better. The gas mileage of such vehicles improved significantly as compared to other vehicles who received generic oil.

5 0
3 years ago
2(x -9) = 9 divided ( - 1/3) what value of x makes the equation true <br> plsss help :)))
Ivanshal [37]

Answer:

x = -9/2

Step-by-step explanation:

1. Divide 9 by -1/3:

\frac{9}{1} ÷ -\frac{1}{3} = \frac{9}{1} · -\frac{3}{1}

= -27

2. Divide both sides by 2:

2(x - 9) = -27

\frac{2(x-9)}{2} = \frac{-27}{2}

(x - 9) = -\frac{27}{2}

3. Add 9 to both sides:

x = -\frac{9}{2}

(or 4.5 if you need it in decimal form)

hope this helps!

6 0
2 years ago
A package of 12 pens cost 3.60. What is the cost per pen.
omeli [17]

3.6/12=0.3

each pen costs 0.3 cents

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
7⋅(−4)⋅(−6) help please
N76 [4]

Answer:168

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
9) EASY POINTS WILL GIVE BRAINLIST TO BEST ANSWERS
ra1l [238]
You bought a magazine for $5 and four erasers. you spent a total of $25.

Magazine cost: 5$ each
Eraser cost: X$ each

Total cost is the number of items (1 magazine) times the cost of each item (5$). We don't know the cost of each eraser, so we represent that using a variable, X.

1(5) + 4(X) = 25

5 + 4X = 25

subtract 5 from both sides

4X = 25 - 5

4X = 20

divide both sides by 4

X = 20/4

X = 5

Each eraser cost 5$
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 19.2 x 10^8 minutes in hours
    14·1 answer
  • What number can you multiply by √7 to get a rational number? (select each correct answer.)
    8·2 answers
  • Can someone explain to me how to turn a fraction into a decimal..? And a decimal into a fraction? Be specific please! I have a t
    7·1 answer
  • Given that the measure of ∠x is 73°, and the measure of ∠y is 40°, find the measure of ∠z.
    12·1 answer
  • Need help also.......
    13·1 answer
  • Select two periods from the graph. Then calculate the rate of change (ratio of rise over run).
    5·1 answer
  • Find roots of 4x^2-2x+9
    15·1 answer
  • Anyone want my rare brainly username ( harmful )
    8·1 answer
  • Expand and simplify 3(5x+1)+5(5x-4)​
    6·1 answer
  • What is 0.12 divided by 24.12
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!