1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horrorfan [7]
3 years ago
11

Estimate the value of 2/5

Mathematics
1 answer:
Verizon [17]3 years ago
7 0
D. 2.0 I think it's the correct answer...
You might be interested in
Which statement correctly identifies the line of reflection?
Alchen [17]

Answer:

the triangles are reflected across the line y= -x

hope this helps

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
4b + 11 + 8b + 1 = 180
skelet666 [1.2K]

Answer:

b=14

Step-by-step explanation:

Add 4b and 8b, which you get 12b. Then you add 11 and 1 which you get 12.

12b + 12 = 180 is the next equation.

Afterwards, you subtract 12 from 180.

12b = 168

Divide 12b from 168.

b = 14

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lina has a total of 72 blue and red marbles in a box. The probability of choosing a blue marble at random from the box is 4/9
blsea [12.9K]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

probability of getting blue ball is 4/9

total cases = 72

i.e number of blue ball 32

number of red vall is 40

so extra 28 is added

3 0
3 years ago
What is the area of the trapezoid showroelow?<br> 7<br> 25<br> 4.
Irina-Kira [14]
I wish I knew this one also
6 0
3 years ago
How do you write polynomials in standard form
andre [41]
You put the highest exponent power first, then you go down until you reach a regular number (a number with a variable goes before a normal number)

Ex: 5x^3+2x^2+4x+5
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • write down the first three multiples of 15,20and 25 what generalization can you make about all multiples of 5
    9·2 answers
  • What is the length of the hypotenuse of the triangle?
    5·2 answers
  • A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.
    9·1 answer
  • The simplest form of the decimal 0.87 as a fraction l
    5·1 answer
  • Is a ratio a rate sometimes, always, or never true
    15·2 answers
  • Find the slope of the line that passes through the given points.<br> (9,1) and (9,5)
    15·2 answers
  • Hi can you help with this ​
    5·2 answers
  • A group of friends were working on a student film that had a budget of $900. They used 87% of their budget on costumes. How much
    8·1 answer
  • Is there enough information to prove the two triangles congruent? If yes, write the congruence statement and name the postulate
    5·2 answers
  • Jaleesa bought 2 notebooks for $8. 75 each and 1 textbook for $74. 95. If the sales tax was 7%,
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!