1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
10

4(2x + 3) ÷ 5y From the expression above, provide an example of each of the following: sum, term, product, factor, quotient, and

coefficient. If any are not present, write "not present."
Mathematics
2 answers:
Ann [662]3 years ago
6 0

Answer:

Sum - 2x + 3

term - 2x

Product - 4(2x + 3)

Factor - not present

quotient - (2x + 3) / 5

Coeffecient - 4(2x + 3)

I really hope this helps

Elenna [48]3 years ago
6 0
Can you help me with my question?
You might be interested in
The cost in dollars (in dollars) of making x flip flops is represented by 40+4x. The cost (in dollars) of making x sandals is re
Anastasy [175]

Answer:

a. C = 12x + 110; b. $290

Step-by-step explanation:

a. The polynomial

 Let L = cost of flip-flops

and S = cost of sandals

Then

C =      L      +      S

  = 40 + 4x + 70 + 8x

  = 12x + 110

b. The cost

C = 12 × 15 + 110

  = 180 + 110

  = $290

The cost of making 15 flip-flops and 15 sandals is $290.

6 0
3 years ago
Ling tried to solve an equation step by step.
Ipatiy [6.2K]

Step-by-step explanation:

<em>I</em><em> </em><em>didn't</em><em> </em><em>understand</em><em> </em><em>a thing</em><em> </em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x:<br><br> 2 + x = 8
klio [65]
6

2+x=8
Subtract 2 on both sides
x=6
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Suppose you have 62 toothpicks and a bunch of rubber bands.
ehidna [41]

Base-ten units are used to represent numbers in blocks

<h3>How to represent the bundle of toothpicks</h3>

The bundle is given as:

Bundle = 62

Rewrite as:

Bundle = 60 + 2

Express 60 as a product

Bundle = 6 * 10 + 2

See attachment for the drawing that represents the bundle

<h3>Ways to interpret the 6 in 62</h3>

The 6 in 62 can be interpreted in the following ways

  • Way 1: 6 tens
  • Way 2: 60

Read more about base-ten units at:

brainly.com/question/12386995

7 0
2 years ago
you buy 1.55 pounds of apples and 1.95 pounds of pears. Apples and pears sell for the same price per pound. The total​ cost, aft
Artemon [7]
Give me a second while I calculate my math
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Small notebooks cost $3.50 and large notebooks cost $5.00. She needs to buy 31 notebooks, and she has $134 to spend. How many sm
    11·2 answers
  • Show how you can use the distributive property to multiply
    6·1 answer
  • Solve the inequality 3(2x+9)&lt;4(-x+3)
    13·1 answer
  • Find f(0) and f(2) for the given exponential function. f(x) = (1/2)^-x
    11·1 answer
  • Explain the derivation behind the derivative of sin(x) i.e. prove f'(sin(x)) = cos(x)
    15·2 answers
  • What is the greatest common factor of 12t3+30t2+48t
    10·1 answer
  • i have posted this like 5 times so plz don't just pass it up. i need real help and i need it soon. i need help with Linear Equat
    5·2 answers
  • What is the explicit rule for the arithmetic sequence shown in the graph?​
    11·1 answer
  • On Saturday, Carrie went to the store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for a total of $12.50. The next weekend,
    12·1 answer
  • What's the answer for this? I can't find the answer. ​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!