1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
4 years ago
6

5 out of every 8 students live in a college dorm. How many of the 30 students are likely to live in a college dorm?

Mathematics
1 answer:
GaryK [48]4 years ago
3 0

Approximately 19 students are likely to live in a college dorm out of every 30 students.

You might be interested in
0.345 recurring as a fraction please - the 3 and 5 are recurring
Aneli [31]

Answer:

The decimal 0.345 expressed as a fraction is 69200 .

8 0
2 years ago
16. Solve for "x".<br> a. 6<br> b. 100<br> c. 36
erastovalidia [21]

Answer:

A. 6

Step-by-step explanation:

Using the Pythagorean theorem which states that: <u>Hypotenus² = Opposite² + Adjacent²</u>

Where: hypotenus = 10, opposite = x, adjacent = 8

So:

{10}^{2}  =  {x}^{2}  +  {8}^{2}

Solving for x

100 =  {x}^{2}  + 64

Collect like terms to make x the subject of formula

100 - 64 =  {x}^{2} →36 =  {x}^{2}

36 =  {x}^{2} ⟹ {x}^{2}  = 36

square root both sides of the equation to find the value of x

\sqrt{ {x}^{2} }  =  \sqrt{36} →x = 6

Therefore: Option A is correct

5 0
1 year ago
1. Each kid eats the same amount of food each morning.
Serhud [2]

Answer:

a) One kid eat tubs of yogurt = 1.3 tub of yogurt

b) One kid eat granola = 3.33 ounces

c) cost to feed one kid each morning is $1.12

Step-by-step explanation:

Three kids eat tubs of yogurt = 4

Three kids eat granola = 10 ounces

Cost of one tub of yogurt = 54 cents

Cost of 10 ounces of cereal = $1.26

a) One kid eats how many tubs of yogurt in a morning?

Three kids eat tubs of yogurt = 4

One kid eat tubs of yogurt = 4/3

                                            = 1.3 tub of yogurt

b) How many ounces of granola does a kid eat each morning?

Three kids eat granola = 10 ounces

One kid eat granola = 10/3

                                  = 3.33 ounces

c) How much does it cost to feed one kid each morning?

Cost of 1 tub of yogurt = 54 cents

Cost of 1.3 tub of yogurt = 54*1.3 = 70.2 cents

Converting cents to dollar:

100 cents = 1 dollar

70.2 cents = $0.7

So, Cost of 1.3 tub of yogurt (for one kid)= $0.7

Cost of 10 ounces of cereal = 1.26

Cost of 1 ounce of cereal = 1.26/10

Cost of 3.33 ounces of cereal = (1.26/10)*3.33

                                                 = $0.42

Cost of 3.33 ounces of cereal (for one kid) = $0.42

Total cost for each kid = $0.42+$0.7 = $1.12

So, cost to feed one kid each morning is $1.12

7 0
3 years ago
Evaluate 82 - 2^3 x5
Anettt [7]

I think the answer is 42.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following points is a solution of y ≤ -|x| - 1?<br><br> (-1, -3)<br> (0, 0)<br> (1, -1)
alexdok [17]
Y + 1 \leq -|x|
-y - 1 \geq |x|
-(-y - 1) \leq x \leq -y - 1
(0, 0)

Answer: B).
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equation represents a proportional relationship that has a constant of proportionality equal to 4/5
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ALGABRA 1 !
    13·1 answer
  • Halen rents a trailer for $124 per day. The total cost C is a function of the number of days d he rents the trailer. What is the
    15·1 answer
  • If my principal is 2455 Marie is 3% in my interest is for 441.90 what is my time
    6·1 answer
  • The ratio 2 1/2 divided by 9/4 is equivalent to the unit rate of 10/9. true or false?
    9·2 answers
  • A line passes through the point (8, -6) and has a slope of -5/2
    8·1 answer
  • You ran into Pedro's for a quick lunch and spent
    13·1 answer
  • HELP PLEASE!!!!!!!!!!<br><br> (btw the other screen shot is what i put for b)
    8·2 answers
  • This is a rational equation i don't understand lol<br><br> -2 1/4 = 2w
    7·2 answers
  • When solving this equation for x, what would you do next?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!