1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
3 years ago
6

The perimeter of a rectangle is 63cm.The length of its shorter side is 9cm.Find its area

Mathematics
2 answers:
kodGreya [7K]3 years ago
5 0

Answer:

202.5cm^2

Step-by-step explanation:

P=2l+2w

63=2(9)+2w

63=18+2w

63-18=2w

45=2w

divide both sides by 2

22.5=w

check:

P=2(9)+2(22.5)

=18+45

=63

Area=l×w

=22.5×9

=202.5cm²

DENIUS [597]3 years ago
3 0

Answer:

A = 202.5 cm²

Step-by-step explanation:

P = 63 = 2×9 + 2w

2w = 63 - 18

2w = 45

w = 22.5 cm

A = w×l = 9×22.5 = 202.5 cm²

You might be interested in
The sum of the first four terms of an arithmetic sequence is $10$. If the fifth term is $5$, what is the sixth term?
Nookie1986 [14]

The sixth term of an arithmetic sequence is 6

<h3>How to find arithmetic sequence?</h3>

The sum of the first four terms of an arithmetic sequence is 10.

The fifth term is 5.

Therefore,

sum of term = n / 2(2a + (n - 1)d)

where

  • a = first term
  • d = common difference
  • n = number of terms

Therefore,

n = 4

10 = 4 / 2 (2a + 3d)

10 = 2(2a + 3d)

10 = 4a + 6d

4a + 6d = 10

a + 4d = 5

4a + 6d = 10

4a + 16d = 20

10d = 10

d = 1

a + 4(1) = 5

a = 1

Therefore,

6th term = a + 5d

6th term = 1 + 5(1)

6th term = 6

learn more on sequence here: brainly.com/question/24128922

#SPJ1

7 0
1 year ago
A 9-meter piece of wire costs $8.64. What is the unit price?
yanalaym [24]

Answer:

$0.96

Step-by-step explanation:

To find the unit price is to find the price of 1 meter.

9m = $8.64

1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96

6 0
2 years ago
A company wants to decrease their energy use by 16%. If their electric bill is currently $1,900 a month, what will their bill be
Anvisha [2.4K]

Answer:

If you consume less energy you pay less with respect to the amount of energy you saved. If you saved 16% of total energy you should expect to lower your bill by 16%. Count how much is left -> 1900-1900*0.16=1596$

7 0
3 years ago
What’s the reminder for 90 divide by 4
evablogger [386]

The answer is 22.5 so the reminder will be 1/2 or .5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 20-oz iced tea at a certain restaurant has 90 calories. How many calories are there in a 36-oz iced tea?
kvv77 [185]

Answer:

the answer is 230 calories :)

Step-by-step explanation:

divide 160 by 16 to find out how much 1-oz is then times it by 23 to get the amount of calories in 23-oz.   There you go I hope it helps :)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please quick problem :)
    9·1 answer
  • Neural networks, fuzzy systems, and evolutionary computation are all forms of __________, where systems develop intelligence thr
    14·1 answer
  • .
    15·2 answers
  • If f(x) = 3^2 + 1 and g(x) = 1 – x, what is the value of (f – g)(2)?
    14·1 answer
  • How can estimation help me to find the area of a rectangle or square
    13·1 answer
  • Please help (I give brainliest and follow you)
    5·2 answers
  • Which of the following numbers is a whole number?<br><br><br> answer choices are in the picture
    12·2 answers
  • David says that he can apply the commutative and
    7·1 answer
  • Figure A ~ Figure B<br> Find the volume of Figure A
    11·2 answers
  • Please help me with this
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!