1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet-ann [11.9K]
3 years ago
11

It cost body $44.88 to but 12 gallons of gas . What is the cost per gallon of gas?

Mathematics
2 answers:
storchak [24]3 years ago
8 0
You would have to find it in terms of single units:
Divide 44.88 by 12:
44.88/12= 3.74
Therefore, the cost per gallon of gas is $3.74
marishachu [46]3 years ago
3 0
44.88/12=3.74$
One gallon of gas costs 3.74$
You might be interested in
How to write a decimal as a fraction?
love history [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

Convert Decimals to Fractions

Step 1: Write down the decimal divided by 1, like this: decimal 1.

Step 2: Multiply both top and bottom by 10 for every number after the decimal point. (For example, if there are two numbers after the decimal point, then use 100, if there are three then use 1000, etc.)

Step 3: Simplify (or reduce) the fraction.

5 0
2 years ago
Plzz helpppp.........​
Luba_88 [7]

Answer:

B) Unequal

Step-by-step explanation:

yun po yung sagot

p follow po at pa rate at heart

8 0
3 years ago
What's the answer<br> Which equation represents the lower unit rate of these two relationships
zavuch27 [327]

Answer:

The answer is

y=3/5x

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Selen had 4 times....
stellarik [79]
I think this is the answer
A)Cathy had $6 at first
B)Selena has $24 at first
3 0
3 years ago
9. Simplify 1-3 - 81.
vekshin1

Answer:

-83

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the solution 8×-3(2×-4)= 3(×-6)
    5·2 answers
  • V=u+at<br> u= 2<br> a= -5<br> t=1/2 <br> what is the value of v
    11·2 answers
  • EXPERT HELP I'LL GIVE BRAINLIEST:<br><br><br> A or D
    10·2 answers
  • © Sally borrowed $14,000 at an interest rate
    10·1 answer
  • Sử dụng tọa độ cực để tính giá trị tích phân sau:
    6·1 answer
  • 1. A jet travelled 640 miles in 2.5 hours. How far does it travel in 1 hour?
    14·1 answer
  • Miss Garner has 69 gold stickers. She wants to give the same number of stickers to each of her 15 students. If she gives away as
    8·2 answers
  • Thank you so very much
    6·1 answer
  • Solve for w.<br> 6= 9 + w
    14·2 answers
  • The diameter of a sphere measures 10.4 inches. what is the surface area of the sphere?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!