1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
strojnjashka [21]
3 years ago
15

Please help me with this and thank you

Mathematics
2 answers:
defon3 years ago
7 0

Answer:

The answer is D.

Step-by-step explanation:

The only equation that equals 72 is letter D. if you add 12 + 6 you get 18 so now the equation is 18 * (11 - 7) = 72 then you do 11 - 7 and get 4 so now the equation is 18 * 4 = 72 and 18 * 4 equals 72 so your answer is correct.

katovenus [111]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

(12 + 6) x ( 11 - 7) = 72

18 x 4 = 72

72 = 72

You might be interested in
In 1910, the population of Seattle, Washington, was 237,194. In 2010, the population had grown to 608,660. By about how much did
Wewaii [24]
You subtrscy the bigger number (2010's population) by the smaller one (1910's population). 237194-608660= 371,466.

When you round to the 100's you check the 10's place. If 5 or higher add a 1 to the hundreds place, and make the 1's and 10's place 0. If lower don't add anything and make the 1's and 10's place into 0s.

When you round it, you will get 371,400
7 0
3 years ago
Ana has been adding $30 to her saving account every month. Which model could represent the money in Ana’s saving account (y) aft
Gekata [30.6K]

Answer:

y = 30x

Step-by-step explanation:

y is the amount of money

30 is the constant, the amount of money she gets per x, month

5 0
3 years ago
A random sample of 50 bottles is selected from the production line of a large manufacturing company. The mean weight of the cont
andrew11 [14]

Answer:

The population is all bottles in the production line and the sample is the 50 bottles that were selected.

Step-by-step explanation:

Edge 2020

4 0
3 years ago
Jermiah makes a recipe that calls for 1 1/2 cups of flour and 3/4 stick of butter. If Jermiah uses 3 sticks of butter, how many
xz_007 [3.2K]

Answer:

The answer is 6 cups of flour.

7 0
3 years ago
Find the unit rate: $9.60 for 8 cans.<br><br> $ per can
Lapatulllka [165]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

960÷8=120 :)))))))

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equation models the problem below if c represents the number of babies whose eyes are closed? There are 12 babies in a pho
    12·1 answer
  • Each of the 50 students participating in a workshop is either an undergraduate or a graduate student. If P is the probability th
    6·1 answer
  • PLEASE SOMEONE HELP WITH 4 QUESTIONS!<br><br><br><br><br> DOWN BELOW!!
    10·2 answers
  • 17. Santino loves to rock different colored polo shirts every day. He recently wore the following colors:
    5·1 answer
  • What is the quadratics formula?
    15·2 answers
  • Use the Distributive Property to rewrite each algebraic expression.
    15·2 answers
  • A set of numbers is shown below:
    13·1 answer
  • A series of 384 consecutive odd integers has a sum that is a perfect fourth power of a positive
    6·1 answer
  • The price of fuel may increase due to demand and decrease due to overproduction. Emily is studying the change in the price of tw
    11·1 answer
  • Four friends went out to lunch and the bill came to $54.55 They decided to add enough tip to make a total of
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!