1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
m_a_m_a [10]
3 years ago
12

Find the equation of the line that is parallel to y=3x-2 and that contains the points ( 2,11)

Mathematics
1 answer:
gogolik [260]3 years ago
4 0

Answer:

y = 3x+5

Step-by-step explanation:

(2,11)=(x_1,y_1)\\y =3x-2\\m = 3\\\\Substitute \:values\:into \:point \:slope\:form\\y-y_1=m(x-x_1)\\y-11=3(x-2)\\y-11=3x-6\\y=3x-6+11\\y = 3x +5

You might be interested in
Of the computer games Lynne owns, 5-12 are sport games and 3-12 are educational. What fraction of the games are either sport gam
Serhud [2]
Of 5 out of 12 (5/12) are sports games and 3 out of 12 (3/12) are educational, then you would add these together because you need a total for both because it would include one or the other, so both.

5/12 + 3/12= 8/12 or 2/3 are one or the other.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph represents the solution set for the inequality -8 < 8 + 4x < 28
valina [46]

Answer:

The solution set for the inequality is the interval (-4, 5)

Step-by-step explanation:

-8 < 8 + 4x < 28

Subtracting 8:

-8 -8 < 8 + 4x - 8 < 28 - 8

-16 < 4x < 20

Dividing by 4:

-16/4 < 4x/4 < 20/4

-4 < x < 5

x ∈ (-4, 5)

8 0
3 years ago
a worker's earring E are a function of the number of hour, H at a rate of 12/hr. write a function tule for the solution. How man
Romashka [77]

Answer:

E=12(H)

A person should work 32 hours to earn $384

Step-by-step explanation:

A worker's earring E are a function of the number of hour, H at a rate of 12/hr.

We need to write the function.

The function will be:

Earning is represented by E and Hour is represented by H

E=12(H)

Now, How many hours would a person have to work to earn 384

We are given E=384, we need to find H

Putting values in above function and finding hours H

E=12(H)\\384=12(H)\\H=\frac{384}{12}\\H= 32

So, A person should work 32 hours to earn $384

8 0
3 years ago
If five notebooks cost $5.25,How much would 3 notebooks cost?? Pls help
zhenek [66]
Hi!

To answer this, first we have to find how much 1 notebook costs. We can do this by dividing:

Cost/amount = ?

Or in this case

5.25/5 = 1.5

Now we have to find how much 3 notebooks cost. We can do this by multiplying:

Cost of one x amount = ?

Or in this case

1.5 x 3 = 3.15

The answer is 3.15

Hope this helps! :)
6 0
3 years ago
Help pleasseeeee !! :)))))) i’ll give brainliest
Elis [28]

Answer:

I think It's alternative exterior

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph of a sinusoidal function intersects its midline at (0,5) and then has a maximum point at (\pi,6)
    15·1 answer
  • A library wants to buy a new computer that cost $989.99. So far, the library has collected $311.25 in donations.About how much m
    5·2 answers
  • How do I do the top problem?
    5·1 answer
  • 16b + 8 - 6<br> 16b + 2 = 2<br> Combine like terms<br> 16b = 0<br> Divide both sides by 16
    7·1 answer
  • What is the measure of degrees 1/8
    8·1 answer
  • 3. Mass changes when gravitational force changes.<br> A. True<br> B. False
    13·2 answers
  • Which is the best estimate for this expression ?<br>a) 300 <br>b) 40<br>c) 3<br>d)0.4​
    9·1 answer
  • Divide the number by 3 and adds 2
    7·1 answer
  • Solve for " x " <br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%20%2042%20-%209" id="TexFormula1" title="x = 42 - 9" alt="x =
    8·2 answers
  • A 9-yard roll of string costs $3.42. What is the unit price?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!