1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SIZIF [17.4K]
3 years ago
6

PLEASE HELP THE QUESTION IS BELOW!!

Mathematics
2 answers:
irina [24]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

B=3x-2

C=12x+2

D=B=3x-2 (Vertically opposite angles)

A=?

Now; we know, A+B+C+D=360 deg.

=>A=360-(B+C+D)

  =360-(3x-2+12x+2+3x-2)

  =360-(18x-2) ----[1]

B+C=180 deg. (linear pair)

=> 3x-2+12x+2=180

=> 15x=180

=> x=180/15

   =12 ---[2]

subsitute [2] in [1];

=> A= 360-(18x-2)

   = 360-(18*12-2)

   = 360-(116-2)

   = 360-214

   = 146 deg.

   

So, the correct answer is (D).

Hope the answer is useful.  

KonstantinChe [14]3 years ago
6 0

Answer:

<h2>146°</h2>

Step-by-step explanation:

Given,

< B = 3x - 2

<C = 12x + 2

Let's find the value of X

<B + < C = 180° ( sum of angle in straight line)

plug the values

3x - 2 + 12x + 2 = 180

Collect like terms

15x - 2 + 2= 180

Since, two opposites add up to zero, remove them from the equation

15x = 80

Divide both sides of the equation by 15

\frac{15x}{15}  =  \frac{80}{15}

Calculate

x = 12

Replacing value,

<C = 12x + 2

plug the value of X

= 12 \times 12 - 2

Multiply the numbers

= 144  + 2

Calculate the difference

= 146

The measure of <C is 146°

Here,

<A = < C ( being vertically opposite angles)

Vertically opposite angles are always equal.

<A = 146

Hence, Option D is the correct answer.

Hope this helps...

Best regards!!

You might be interested in
Use the formula to evaluate the series 3+6+12+24+48+96
marysya [2.9K]
Multiplication by 2.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls answer quick pls pls pls
xxTIMURxx [149]

Answer:

I got 2 km per hour

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
(02.01 LC) Simplify 4 over 7 ÷ 3 over negative 8. negative 32 over 21 negative 3 over 14 3 over 14 32 over 21
zhannawk [14.2K]

Answer:

(4/7)÷ (3/-8). Division of fractions is the same as multiplying their reciprocals. So (4/7) x (-8/3). Now multiply the numerators together and denominators together (make sure you only use the negative sign once). (4 x -8) / (7 x 3) = -32/21

4 0
3 years ago
Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
MaRussiya [10]
Each pencil cost $2.

Explanation: She had $24 before buying the pencils and after she had $10. 24-10=14 so the total she spent on pencils was $14. She bought 7 pencils so you divide 14 by 7 (14/7=2) which equals 2. So each pencil cost $2.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 bag of pretzels cost four dollars. Five bags of pretzels cost $12.00. Which has the lower unit price??
Rus_ich [418]

Answer:

The 5 bags of pretzels.

Step-by-step explanation:

Because if you were to buy 5 individual bags you would end up paying $20.00, instead of $12.00

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I don’t understand how to get the answer
    11·2 answers
  • 15 POINTS!!! how do I solve these questions??
    12·1 answer
  • I need help:/ with those two
    14·1 answer
  • When Lydia runs in a cross country meet, her arm swings rhythmically according to the model
    12·1 answer
  • 3. Which unit of measure would you use to measure the distance from<br> Frisco to Dallas?
    8·1 answer
  • What is the value of n
    10·1 answer
  • What is 0.009% of 5000? Round to the nearest hundredth (if necessary).
    8·2 answers
  • A research article claims that 52% of people have at least one pet. Suppose the claim is true for a school with 450 students. Wh
    9·2 answers
  • Help me with 8 through 12 please and thank you only 4 questions
    13·2 answers
  • Can someone help me solve these problems?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!