1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lord [1]
4 years ago
11

Determine the unit rate then determine which is a better buy.

Mathematics
1 answer:
Over [174]4 years ago
3 0

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

For option A:

4 pack of 3.2-ounce servings of applesauce cost $2.50. This implies that 4 × 3.2 ounce = 12.8 ounce servings of applesauce cost $2.50. Hence:

The unit rate = $2.50 / 12.8 ounce = $0.1953 per ounce

For option B:

24-ounce servings of applesauce cost $3.69. Hence:

The unit rate = $3.69 / 24 ounce = $0.15375 per ounce

From the unit rates of option A and option B, option B has a lesser unit rate, hence option B is a better buy.

You might be interested in
My friend has $729 to spend on a fence for her rectangular garden. She wants to use cedar fencing which costs $18/yard on one si
denis23 [38]

Answer:

two consecutive negative integers have a product of 110 . what are the integers?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
This is due soon help
cricket20 [7]
50 miles = 1 hour
50 x 1 = 50

a. 50 miles x 2 hours = 100 miles
b. 50 miles x 4.3 hours = 215 miles
c. Converting minutes to hours, it would make 20 minutes become 0.333 hours.
50 x 0.333 = 16.65 miles
6 0
3 years ago
How to find displacement from velocity.
Ipatiy [6.2K]

Answer:

  • <em>The average velocity of the object is multiplied by the time traveled to find the displacement. The equation x = ½( v + u)t can be manipulated, as shown below, to find any one of the four values if the other three are known.</em>

5 0
3 years ago
Hello:) I Hope your having a good day :)),Im NOOOOT MY STOMCAH HURTS SO BAD:(((((
steposvetlana [31]

Answer:

oh noooooooooooooo

Step-by-step explanation:

take this (* ̄3 ̄)╭

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area and perimeter of this triangle
Fynjy0 [20]

Answer:

P= 221cm

A=2044

Step-by-step explanation:

Perimeter : add all sides so 73+92+56= 221 cm

Area: 73(56/2)= 2044

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me plz ASAP this would make by day
    12·2 answers
  • Round .0196 to thousandths
    11·1 answer
  • What digit (s) and be in the ones place of a number that has five as factor
    7·1 answer
  • 7w = 87 ; w = 12 I need help
    11·2 answers
  • Solve for x: −2(x + 3) = −2(x + 1) − 4. (1 point)
    10·1 answer
  • Factor 7x^2-22x+3. <br><br> I really need help with this. please
    7·2 answers
  • A board 60 in. Long is cut two parts so that the longer piece is 5 times the shorter. What are the length of the two pieces?
    11·1 answer
  • HELLLPPPPPPPP ASAP WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTT ALONG WITH 98 POINTSSSS!!! Make a pie chart.
    5·2 answers
  • Which matrix represents the system of equations shown below?5x - y = 82x - 3y = 12
    9·1 answer
  • Can someone please explain how you do this step by step?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!