1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lord [1]
3 years ago
11

Determine the unit rate then determine which is a better buy.

Mathematics
1 answer:
Over [174]3 years ago
3 0

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

For option A:

4 pack of 3.2-ounce servings of applesauce cost $2.50. This implies that 4 × 3.2 ounce = 12.8 ounce servings of applesauce cost $2.50. Hence:

The unit rate = $2.50 / 12.8 ounce = $0.1953 per ounce

For option B:

24-ounce servings of applesauce cost $3.69. Hence:

The unit rate = $3.69 / 24 ounce = $0.15375 per ounce

From the unit rates of option A and option B, option B has a lesser unit rate, hence option B is a better buy.

You might be interested in
A pie can be cut into more than seven pieces by making four diameter cuts.
n200080 [17]
I'm pretty sure it's true
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What's a prime number​
Andre45 [30]

Answer:

A prime number is a natural number greater than 1 that cannot be formed by multiplying two smaller natural numbers.

4 0
3 years ago
Jada plans to serve milk and healthy cookies for a book club meeting. She is preparing 12 ounces
suter [353]

Answer:

4n=c

Step-by-step explanation: i took the quiz if this is wrong its prob a differnt

quiz the last person i answered got md at befor i didnt know what quiz she take a.

7 0
3 years ago
The main goal of gambling companies is to
nataly862011 [7]

Answer:

make you interested in the game, so you spend more money

Step-by-step explanation:

Hope it helps :)

pls mark brainliest :P

5 0
2 years ago
Select the interval where f(x)&gt;0<br><br> A: -2 B: 1&lt; x&lt;2<br> C: 4<br> HELP
Viefleur [7K]

Answer: 1 < x < 2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of the expression i^0 x i^1 x i^2xi^3xi^4
    6·2 answers
  • Solve by elimination method : x - y = 2 , x + y = 12.
    9·1 answer
  • The roots of Billy's plant grew to 3 inches beneath the Earth’s surface. Graph all the possible depths the roots can continue to
    13·1 answer
  • How much will Kasey pay in Medicare if she makes $42,300 next year? $613.35 $2,678.40 $3,291.75 $4,320.00
    8·1 answer
  • Glenn swam 2 laps every morning for 7 day. in addition to the laps he swam each morning, he swam 3 laps with his friends on Tues
    5·2 answers
  • What is the mode of m?​
    15·1 answer
  • What is the measure of angle x?
    8·1 answer
  • La temperatura mínima en una ciudad el día lunes fue de –2 ºC y la máxima fue de 7 ºC. ¿Cuál fue la variación de temperatura en
    13·1 answer
  • Can someone help me?
    14·1 answer
  • What is the slope of (2,-1) and (8,4)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!