1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
patriot [66]
3 years ago
13

Ethan buys dough to make fresh bread for his sandwich shop. He pays $11.55 for 25 ounces. What is Ethan's price per ounce of dou

gh?​
Mathematics
2 answers:
Nonamiya [84]3 years ago
6 0

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

goof luck

horrorfan [7]3 years ago
3 0
You would just divide the price by the weight of the dough - 11.55/25 = 0.46
You might be interested in
NOT GRADED. <br>FIND THE MEASURE OF THE INDICATED ANGLE IN EACH TRIANGLE.​
Setler [38]

Answer:

The angle in the box is always 50 and that other acute angle is 46

Hope this helps

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last month Gianni used 6GB out of the 8GB
zepelin [54]

I would help you but I don’t know

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What number goes in the box in the followng sequence 5 11 23 ? 95 191​
Alina [70]

Answer:

47

Step-by-step explanation:

The number that should go after 23 is 47.

The pattern seems to be (n * 2) + 1, where n is the value of the previous number.

We start with the number 5:

5

(5 * 2) + 1  = 11

11

(11 * 2) + 1 = 23

23

(23 * 2) + 1 = 47

47

... and so on

The pattern should continue as follows.

Hope this helps!

3 0
3 years ago
What is the circumference of a circle with diameter 24 m
marshall27 [118]

Answer:

24\pi

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Hope made 3 different yo-yo's. She used 1 3/4 meters of string for the first yo-yo, 1 meter of string
Nat2105 [25]

Answer:

See explanation

Step-by-step explanation:

Your question is different from the attachment

Statement 1

1 adult + 5 Children

$4 for adult and total of $16 for both adult and children

Let

Cost of children skating = x

The equation is

4 + 5x = 16

Statement 2:

Cost of making a bike bag= $4

Selling price of the bike bag = $5

Profit = $16

Let x = number of bike bag

Profit = selling price - cost price

16 = 5x - 4x

16 = x(5 - 4)

Also written as

(5 - 4)x = 16

Statement 3:

Initial temperature = 16°C

Change in temperature per hour = 4°C

Final temperature = 5°C

Let

x = number of hours it changes

16 - 4x = 5

Hope made 3 different yo-yos. She used 1 3/4 meters of string for the first yo-yo, 1 meter of string for the second yo-yo, and a total of meters of string 4 1/3

length of first yo-yo = 1 3/4

length of second yo-yo = 1

Length of third yo-yo = x

Total = 4 1/3

Total length = length of first yo-yo + length of second yo-yo + length of third yo-yo

4 1/3 = 1 3/4 + 1 + x

4 1/3 = 2 3/4 + x

4 1/3 - 2 3/4 = x

13/3 - 11/4 = x

(52-33) / 12 = x

19/12 = x

x = 1 7/12

5 0
3 years ago
Other questions:
  • One-half the sum of a number and four is three less than the quotient of five and the number..
    6·1 answer
  • Determine the coordinates for the intersection of the diagonals in RSTU with vertices at R(-8,-2),S(-6,7), T(6,7) and U(4,-2)
    6·2 answers
  • Find the distance between the two points in simplest radical form.
    6·1 answer
  • Line DA is tangent to circle B. What is the measure of angle ACB?
    7·2 answers
  • Dan and Luke are running in a 20 mile charity benefit wrist if Dan runs at 3 miles per hour and Luke runs at 4 miles per hour ho
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP BRAINLIEST
    10·1 answer
  • PLSSS HELP AND EXPLAIN YOUR ANSWER!! :)
    7·1 answer
  • Help???????????????? Giving brainiest to right answer
    13·1 answer
  • What are the solutions to the equation x+4x5 = 0?
    6·1 answer
  • Number 9 help please. square roots
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!