1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bond [772]
3 years ago
15

#2 is the one I need help with

Mathematics
1 answer:
sleet_krkn [62]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

By arc sum Postulate of a circle:

2 x + 3x + 4x = 360°

9x = 360°

x = 360°/9

x = 40°

3x = 3* 40° = 120°

By inscribed angle theorem:

m\angle 1= \frac {1}{2} \times 3x\\\\\therefore m\angle 1= \frac {1}{2} \times 120°\\\\\huge \red {\boxed {\therefore m\angle 1= 60°}}

By tangent secant theorem:

m\angle 2 = \frac {1}{2} \times 3x\\\\\therefore m\angle 2 = \frac {1}{2} \times 120°\\\\\huge \purple {\boxed {\therefore m\angle 2 = 60°}}

Since, measure of central angle is equal to the measure of its corresponding minor arc.

m\angle 3 = 3x\\\\\huge \pink {\boxed {\therefore m\angle 3 = 120°}}

By angle sum Postulate of a triangle:

m\angle 3 + 2 m\angle 4 = 180°\\\\120° + 2 m\angle 4 = 180° \\\\2 m\angle 4 = 180°- 120° \\\\2 m\angle 4 = 60° \\\\m\angle 4 = \frac {60°}{2} \\\\\huge \orange {\boxed {m\angle 4 =30°}}

You might be interested in
Use exponents to write the numbers 81 and 64 in as many different ways as you can. Then write 64/81 using exponents in as many d
Vlad1618 [11]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

edge 2021

3 0
3 years ago
What is the gcf of 40 and60
Nostrana [21]
20 is the gcf ofn40 and 60
5 0
3 years ago
In the pic thank you guys
Ahat [919]

Answer:

The soda costs 2.20 and the sandwich costs 7.70

Step-by-step explanation:

To find this, set the soda cost as x. We now know that the sandwich cost is 3.5x. Add these together and set equal to 9.90

x + 3.5x = 9.90

4.5x = 9.90

x = 2.20

This is the cost of the soda. Now we can multiply that by 3.5 to get the sandwich cost.

3.5 * 2.20 = 7.70

7 0
3 years ago
Tim's Tamales sold 2,194 tamales for $1.25 each. What were the earnings?
allochka39001 [22]

Answer:

2,742.50

Step-by-step explanation:

2194 x 1.25 = 2742.50

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jose bought a bag of 6 oranges for $2.82. He also bought 5 pineapples. He gave the cashier $20 and received $1.43 change. How mu
svp [43]
Your answer is: $3.15 each.

Here are the steps:

First, I added $2.82 and $1.43. Then, I subtracted the sum ($4.25) from $20. Lastly, I divided the difference($15.75) by five because there were five pineapples. Which gave me the answer: $3.15.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • PLZ HELP ASAP SOLID GEOMETRY WORD PROBLEMS
    6·2 answers
  • The FBI wants to determine the effectiveness of their 10 Most Wanted list. To do so, they need to find out the fraction of peopl
    13·1 answer
  • How do I solve this<br> Y= -8x+56<br> 2x+2y=56
    9·1 answer
  • And I need help on this one two please
    13·2 answers
  • Find Y.<br>Please help <br>Round to the nearest tenth.
    14·2 answers
  • What is the value of n?<br><br> A. 24 <br> B. 9<br> C. 26<br> D. 14
    9·1 answer
  • )<br><br><br> Add. <br><br> Express your answer in simplest form. <br><br> 3 3/4+2 1/2
    11·2 answers
  • There are 8 members on a board of directors. If they must form a subcommittee of 3 members, how many different subcommittees are
    11·1 answer
  • Can anyone help me wit this.
    11·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!