1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
egoroff_w [7]
3 years ago
11

A camera manufacturer spends $1,800 each day for overhead expenses plus $9 per camera for labor and materials. The cameras sell

for $18
each. a. How many cameras must the company sell in one day to equal its daily costs? b. If the manufacturer can increase production by 50
cameras per day, what would their daily profit be?
Mathematics
1 answer:
aliina [53]3 years ago
4 0

Amount of money spent per day = $1800

Cost of overhead expenses per day for labor and materials = $9

Selling price of each camera = $18

a. Let us assume the number of cameras manufactured per day = x dollars

Then

Cost of cameras sold in 1 day = 18x

So

18x = 1800 + 9x

18x - 9x = 1800

9x = 1800

x = 200

From the above deduction, we can conclude that the number cameras sold per day is 200

b. Daily selling amount of 250 cameras = 250 * 18

                                                              = 4500 dollars

Daily manufacturing price of 250 cameras = 1800 + (9 * 250)

                                                                   = 4050 dollars

Then

Daily profit = 4500 - 4050

                 = <u>450 dollars</u>

You might be interested in
A company spent 35% of its annual budget building a new machine. How much of the
Yuliya22 [10]
$8,750
(25000*.35)
Multiply
4 0
2 years ago
The gas tank of Tyrell's truck holds 19.8 gallons. when the tank empty, Tyrrell fills it with gas that costs $3.65 per gallon. a
Tems11 [23]

It is given in the question that

The gas tank of Tyrell's truck holds 19.8 gallons. when the tank empty, Tyrrell fills it with gas that costs $3.65 per gallon.

It means cost of one gallon of gas is $3.65 .

And the tank hold 19.8 gallon . So cost of 19.8 gallon is

= $3.65*19.8 = $72.27

Therefore about $72.27 it will cost to fill the tank .

8 0
3 years ago
50 POINTS <br>NO LINKS <br>WILL MARK BRAINLYEST ​
vaieri [72.5K]
The equation is 7=1x and answer x=7
5 0
3 years ago
HELP ME PLS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kykrilka [37]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Square = 2 x 2 = 4

The Small triangle is half of the square so 4 divided by 2 is 2.

The big triangle 4 x 2 = 8 divided by 2 is 4.

So,

4 + 2 + 4 = 10

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I am very confused please solve and explain.
e-lub [12.9K]

Answer:

c = \frac{b^2-R^2}{4a}

Step-by-step explanation:

Given

R= \sqrt{b^2-4ac}

Clear the radical by squaring both sides

R² = b² - 4ac ( subtract b² from both sides )

R² - b² = - 4ac ( multiply all terms by - 1 )

b² - R² = 4ac ( divide both sides by 4a )

\frac{b^2-R^2}{4a} = c

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help ASAP like I might actually fail
    14·1 answer
  • Write a whole number that rounds to 10,000 if we are rounding to the nearest ten thousand
    12·1 answer
  • Item 5 Solve for b. − 1 3 b=9 What is the answer?
    12·2 answers
  • Consider the following equations and name the property of equality used to solve for the variable.
    7·1 answer
  • john wants to measure the hieght of a tree. he walks exactly 100 ft from the base of the tree and looks up. the angle from the g
    9·1 answer
  • 16^5/4 times 16^1/4/(16^1/2)^2
    13·1 answer
  • Show steps to solve <br><br>2-16.5=4-7.5​
    10·1 answer
  • Use properties of operations to determine whether 4r + 4t and 4(r+t) are equivalent. Explain your answer.
    13·1 answer
  • Help please due in a hour
    15·1 answer
  • HELPP!! Can someone tell me what this expanded form is as a decimal??
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!