1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Savatey [412]
3 years ago
8

Multiply (x + 3)(x – 3).

Mathematics
2 answers:
lyudmila [28]3 years ago
7 0
B would be correct the -3 x and 3 x cancel out
Lady_Fox [76]3 years ago
7 0

Answer:

The answer is B. x^2-9

Step-by-step explanation:

This problem represents a "the Sum and Difference of the same two terms".

If you encounter the same two terms and just the sign between them changes, rest assured that the result is the square of those two terms. Also, the second term will always be negative.

For example:

(a-b)*(a+b)=a^2-b^2

So, in this case:

(x+3)*(x-3)\\x^2-3*x+3*x-9\\x^2-9

Therefore, the answer is B. x^2-9

You might be interested in
2y2 + 2(9y2 − 8) HELP ME
Illusion [34]
2y^2+ 2(9y^2 -8)
= 2y^2+ 18y^2 -16 (distributive property)
= 20y^2 -16

The final answer is 20y^2 -16~
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine on the argand diagram (4 + 2i) + (-2 + 3i) - (-1 + 6i)​
Nadusha1986 [10]

Answer:

4+2i-2+3i+1-6i

collect like terms

3-i

6 0
3 years ago
What’s the exponent form of 2*2*5*5
san4es73 [151]

Answer:

The answer is 100

Step-by-step explanation:

2 times 2=4    4 times 5=20   20 times 5/5 times 2=10 then add a zero

6 0
3 years ago
4. Calculate using the order of operations.<br>a) (+30) / (-10) + (-20) / (-1)​
umka2103 [35]

Answer:

17

Step-by-step explanation:

30/-10 + -20/-1

= -3+20

= 17

6 0
3 years ago
Tereq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon
astraxan [27]

Answer:

8.5 per pound

Step-by-step explanation:

22.10/2.6=8.5

hope this helps!!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • While walking outside on a field trip 75%,or 15 of the students in the class wore jackets Find the number of students in the ent
    5·2 answers
  • Can someone please help me with this one question please its due in 20 minutes and I need help asap!
    9·2 answers
  • A number has a 5 in the tens place. The number of ones is 3 less than the number of tens. The number of hundreds is 1 less than
    6·1 answer
  • If a 12 pound turkey cost $24.98 what should 20 pounds cost
    13·1 answer
  • Historically, making a quilt was an opportunity for communities to come together and socialize with one another. Is there a mode
    5·1 answer
  • Any help would be very appreciated ​
    6·1 answer
  • Please help multiple choice
    7·1 answer
  • At a recent meeting, the manager of a national call center for a major Internet bank made the statement that the average past-du
    15·1 answer
  • Question Help
    12·2 answers
  • You paint four walls. Each wall is a rectangle with a length of 18 feet and a height of 12 feet. One gallon of paint covers abou
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!