1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katyanochek1 [597]
2 years ago
8

What is the distance between x=2 and x=5?

Mathematics
1 answer:
Monica [59]2 years ago
3 0
The correct answer would be 3, if im not mistaken
You might be interested in
Hey! I need this pretty fast- just do the first one though! Thank you! :)
Karolina [17]

Step-by-step explanation:

A. part 1: $1.49 for 6 pencils

1 pencil would cost $1.49 / 6 = $0.24833(5s.f.) = $0.25 (nearest cent)

part 2: $4.60 for 20 pencils

1 pencil would cost $4.60 / 20 = $0.23

best value: part 2 (20pencil pack)

If you wish to explore more into mathematics you can give me a follow on Instagram (learntionary) I'll be regularly posting notes and tips for mathematics

4 0
2 years ago
A rectangle is drawn on a coordinate grid. The equation for 1 side of the rectangle is 3x - 2y = 12. Which could be an equation
Alexxx [7]
You tell me which choice works.

8 0
3 years ago
X^2+10x-6=0.........
Georgia [21]
Puting it into the quadrait equation ((-b+-[b^2-4ac]^(1/2)/2a), we get that x= 31^(1/2)-5 or 31^(1/2)+5
4 0
3 years ago
Linda's start up cost for her online jewelery store was $250, as she has to pay an additional $60per month to keep it running. W
Goryan [66]

Total Cost = 250 + 60x is the equation that models the given situation

<em><u>Solution:</u></em>

Given that, Linda's start up cost for her online jewelery store was $250

She has to pay an additional $60 per month to keep it running

To find: Equation that models this situation

From given,

Start up cost = $ 250

Let "x" be the number of months she keeps the store running

Additional pay per month = $ 60

Thus, the total cost Linda spend to keep the store running is given as:

Total Cost = Startup cost + (Additional pay per month)(number of months)

Total\ Cost = 250 + 60x

Thus the equation that models the given situation is found

5 0
3 years ago
Solve the inequality. x - 1 is less than or equal to -9.
Marizza181 [45]

Answer:

the answer is -8

Step-by-step explanation:

x<=-8

the answer is -8

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine whether the study depicts an observational study or an experiment. Eighth dash grade students are randomly divided int
    14·1 answer
  • Which quantities are NOT constant in uniform circular motion? Select all that apply.. . Answer 1. Angular Velocity. 2. Angular p
    9·1 answer
  • Three consecutive numbers when added make together 21?
    9·2 answers
  • Jack took a test and got 13/17. He took a retest and got 12/15.
    12·2 answers
  • Write <br> 45<br> as a product of prime factors.
    10·1 answer
  • Find the surface area of this composite solid.
    9·1 answer
  • Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.
    14·1 answer
  • Justin uses 1/4 pound of peaches to make 9/20 cup of homemade ice cream. How many pounds of peaches will Justin need to make 1 c
    6·1 answer
  • HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH QUESTION!!!!!!!
    7·1 answer
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost<br> $1.68. How much does one pound of<br> peas cost?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!