1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
3 years ago
13

Which is a reasonable first step that can be used to solve the equation 2(x + 6) = 3(x - 4) + 5?

Mathematics
1 answer:
snow_lady [41]3 years ago
6 0

Answer:

Expose both of left side and right side.

For example: on the left side: 2(x+6) = 2x + 6.

You might be interested in
A square scarf has a side length of 3/4 yard on each side.
denis-greek [22]

Answer:

\frac{9}{16}\ yd.^2

Step-by-step explanation:

Area of a square: a^2 = a*a

A = a^2\\\\A = \frac{3}{4}* \frac{3}{4}\\\\A =  \frac{9}{16}

Therefore, the answer of the scarf is \frac{9}{16}\ yd.^2

Hope this helps!

8 0
2 years ago
Pls help me with this
erastova [34]
The mean number is -48(:
7 0
3 years ago
Katherine's paycheck was $436.14. She put 1/3 of her paycheck into a savings acount and used 1/2 for what was left to pay for he
d1i1m1o1n [39]

Answer:

$145.38

Step-by-step explanation:

436.14-(1/3)(436.14)-(1/2)(436.14) = 145.38

7 0
3 years ago
Mutations happen at a steady rate.<br><br> True<br><br> False
hram777 [196]
False, mutations occur at varying rates
6 0
3 years ago
5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
natima [27]
Since 2000 lbs = 1 ton then 5 tons = 10,000 lbs. Then tak $8,200 ÷ 10,000 lb= $.82 per pound
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Review (a NBT 6.4 NF3e, MD sa, AG
    7·2 answers
  • F(x) = 3x2 – 2x + 4 and g(x) = 5x2 + 6x – 8, find (f – g)(x)
    6·1 answer
  • Simplify 5^2•5^4 pls help
    7·1 answer
  • Great Free Practice Problems
    7·2 answers
  • Given the following absolute value function find the range.
    7·1 answer
  • What is the slope of the line given by the equation 2x+3y=6
    11·1 answer
  • Jylene and her brother had a total of $35.19 to buy school supplies. Jylene’s school supplies cost $12.78
    5·2 answers
  • Holaaa, Esta es mi operación: 7-7: 1 x 1 + 3)por fi necesito una ayudis en esto
    13·1 answer
  • OK so if erosion blankets cost $0.49 per square feet how much would that be if I need about 55,756,800 square feet of it, how mu
    7·1 answer
  • What is the volume of the cone to the nearest cubic meter? (Use ​π = 3.14.) Refer to your STAAR 8th Grade Math Reference Sheet f
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!