1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
2 years ago
9

A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.

Mathematics
1 answer:
CaHeK987 [17]2 years ago
7 0

Answer:$0.30

Step-by-step explanation:

$3.60/12

You might be interested in
6X - 2 + 5x + 7 *<br> what’s the answer?
enot [183]

Answer:

x=2.2

Step-by-step explanation:

6X - 2 + 5x + 7

add like terms

11x+5

divide 5 on both sides

x=2.2

Hope this helps dont 4get to like and star

-mercury

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A value is in the domain if there is a ____ on the graph of the function at that x-value
fredd [130]
<span>A value is in the domain if there is a point on the graph of the function at that x-value</span>
5 0
2 years ago
Solve the following system of equations. {y=−2x−92x+3y=−3 Write your answer as an ordered pair in the form (x,y).
Over [174]

Answer:

  (x, y) = (-6, 3)

Step-by-step explanation:

Maybe you want to solve ...

  • y = -2x -9
  • 2x +3y = -3

Use the first equation to substitute for y in the second:

  2x +3(-2x -9) = -3

  2x -6x -27 = -3

  -4x = 24 . . . . . . . . . add 27, simplify

  x = -6 . . . . . . . . . . . divide by -4

  y = -2(-6) -9 = 12 -9 = 3

The solution is (x, y) = (-6, 3).

6 0
3 years ago
The time spent watching television in hours on a daily basis of eight different people was used to create the box plot shown abo
kozerog [31]

a time watching television d

7 0
2 years ago
Please find the area of D, E, and F.<br> This would be appreciated :)
Dmitry [639]

Answer:

Using graph for units

D=1/2(6)(9)=27 sq units

E=1/2(7)(6)=21 sq units

F=1/2(6)(8)=24 sq units

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given: &lt; 1 and &lt; 2 are right<br> angles.<br> Prove: &lt; 1 = &lt; 2
    9·1 answer
  • What is the image of C for a 90 degree counterclockwise rotation about A?
    9·2 answers
  • Chart :
    13·1 answer
  • Help me with my 8th grade math by answering them plz ive been on this fo 2 hours
    11·1 answer
  • 5/8 x 10/3 pls help i hate math
    8·2 answers
  • 4x-1=5x+11<br> what is the soultion
    8·2 answers
  • The art teacher has 7 bottles of glue that are each 2/5 full. He combines them so he will have fewer bottles. How many bottles o
    9·1 answer
  • Ixl/Signin/Eli whitney Help please
    10·1 answer
  • ⚠️PLZ HELP⚠️
    12·1 answer
  • A story owner wants to prepare 100 lb of a candy mix that she will she for $1.36 per lb. She mixes 20 lb of jelly beans that cos
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!