1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
3 years ago
7

PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE HELP ME!!!!!!!! THATS ALL. I WILL GIVE POINTS, FAN, MEDAL. PLEASE, I AM SO BAD AT MATH

PLEASE HELP HELP HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The following function represents the value of a house after x years: f(x) = 242,000(0.96)x What does 0.96 represent?


Select one:
a. The present value of the house
b. The value of the house after x years
c. The increase in the value of the house per year, which is 4%
d. The decrease in the value of the house per year, which is 4%
Mathematics
2 answers:
ozzi3 years ago
7 0

It's D, if C were to be correct like the last person claimed, .96 would have to be 1.04

SSSSS [86.1K]3 years ago
4 0
C is your answer I believe
You might be interested in
What's bigger 0.60 or 0.600
mihalych1998 [28]
Answer is 0.600
Welcomeee
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
According to the map, which part of the Iberian Peninsula was under Christian control in the 8th century?
Mandarinka [93]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What would be the answer for 24y =7
Marta_Voda [28]

Answer:

y=\frac{7}{24}

Step-by-step explanation:

24y = 7

Our primary objective here is to get y on it's own side, without any numbers attached.

Since a 24 is attached to the y, we have to divide the 24y by 24.

24y=7

\frac{24y}{24} = \frac{7}{24}

Remember that whatever we do to one side, we MUST do to the other.

y=\frac{7}{24}

Since \frac{7}{24} can't be simplified, that would be our answer.

Please let me know if you need help with anything else. :)

5 0
3 years ago
An animal shelter spends $4.50 per day to care for each bird and $8.50 per day to care for each cat. Wyatt noticed that the shel
rodikova [14]

Answer:

16cats and 19 birds

Step-by-step explanation:

if we say that x is birds and y is cats we can say that:

4.5x+8.5y=221.5 ( the amount birds and cat both need)

y+x =35 (number of cats and cats)

x=35-y

4.5(35-y) +8.5y= 221.5

157.5-4.5y +8.5y =221.5

4y=64

y= 16

16+x=35

x=19

7 0
4 years ago
A recipe needs 5/4 of a cup of sugar. you are going to triple the recipe . how much sugar do you need.
vfiekz [6]
The answer is 16/2 cups of sugar
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Andrew must spend less than $61 on meals during the weekend. He has already spent $25 on meals, with each meal costing $9 on ave
    11·1 answer
  • Cesar bought 2 bottles of juice that each hold 2 quarts and another bottle that holds 1 1/2 gallons of juice how many quarts of
    12·2 answers
  • Flashcard for geometry page 77
    11·1 answer
  • 4 divided by 0.572 whats the answer
    11·1 answer
  • If a 9 -pack of classic board games costs $23.67 , what is the unit price?
    9·1 answer
  • Solve. What is the 15% of 15?
    12·2 answers
  • Find the measure of each numbered angle.
    15·2 answers
  • Can someone please help me ASAP​
    11·1 answer
  • The diameter of a circle is 13 centimeters. What is the circumference. Use 3.14 for pi!
    8·1 answer
  • Can you please help me find X in this problem it is so confusing
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!