1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
3 years ago
7

A group of hickers buys 8 bags of mixed nuts wash bag contains 3 1/2 cups of mixed nuts. The mixed nuts are shared evenly among

12 hackers how many cups of mixed nuts will each hiker receive
Mathematics
1 answer:
Paul [167]3 years ago
3 0

Answer:

2 1/3 cups

Step-by-step explanation:

The total number of cups of mixed nuts purchased is ...

(8 bags)·(3 1/2 cups/bag) = 8·3.5 cups = 28 cups

When those are shared 12 ways, each share is ...

(28 cups)/(12 shares) = (28/12) cups/share = 2 1/3 cups/share

Each share is 2 1/3 cups.

You might be interested in
A chef makes 3 containers of soup that fill a total of 120 soup bowls. Each container of soup cost $30 to make. What is the cost
jek_recluse [69]

Answer:

$0.75 per bowl

Step-by-step explanation:

120/3 = 40 = bowls of soup per container

Each container cost $30

30/40 = $0.75 so the cost per bowl is 75 cents

4 0
3 years ago
What is the y-intercept of y=−3x−2
erastova [34]
-2.

It is in y=mx+b form.  And 'b' is the y-inter.   -2 is in the 'b' place, therefore, -2 is the y-inter 

Hope this helps! Please give me the brainliest answer if you like it! If you have further questions, please leave a comment or add me as a friend!
6 0
3 years ago
Tonisha has a lemonade stand. She has $25 in expenses and wants to make at least $55 per day.
Novosadov [1.4K]

Hello!

Your answer is:

x-31 ≥ 66⇒x ≥ 97!

Hopefully this helps! Please correct me if im wrong! :C

5 0
3 years ago
To get to work each morning, Emily takes a horse 10.98 kilometers and a bike 4.06 kilometers.
insens350 [35]

Answer:

It's not enough information. What's the question?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please help me with this
nydimaria [60]

Answer:

it 8

Step-by-step explanation:

4^3 is 64

2^3 is 8

64/8 is 8

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 6 pieces of wire each measure 9cm find the total length of the pieces in mm
    15·1 answer
  • Can someone please answer all these please?
    8·1 answer
  • Point g (-2,-2) is rotated 90 degrees clockwise about the origin. What are the coordinates of the image G’.
    7·1 answer
  • Jessica had $115 to spend on 9 books. After buying them, she had 16 dollars. How much did each book cost
    11·1 answer
  • Analyze the diagram below and complete the instructions that follow.
    12·1 answer
  • PLEASE HELP NEED TO PASS THIS GEOMETRY TEST BEFORE SCHOOL ENDS
    15·1 answer
  • 6th-grade math I NEED THIS DONE URGENTLY
    10·2 answers
  • Which of the following expressions is equivalent to the expression below?<br> 1.06(x - 0.3x)
    13·2 answers
  • Calculate the missing number<br>7:3=?:9​
    8·1 answer
  • Are the ratios 1:4 and 5:20 equivalent?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!