1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmainna [20.7K]
3 years ago
13

Ashton pick 6 pounds of pecans he wants to show the pecans equally among five of his neighbors how many pounds of pecans it's ne

ver get
Mathematics
1 answer:
stiks02 [169]3 years ago
6 0
6 / 5 = 1.2. Each neighbor gets 1.2 pounds of pecans if there are 5 neighbors.
You might be interested in
2. Find the value of the expression 21 – 2a if a = 3.
timama [110]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

we just substitute the value of "a" given in the above expression we get

21-2(3)

21-6=15

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Put each line into slope-intercept form:
Shtirlitz [24]

Step-by-step explanation:

Slope-intercept form: y = mx + c

y = x + 3 is already in this form.

3x + 3y = -9,

3y = -3x - 9

y = -x - 3.

6 0
2 years ago
A student can type 65 words in 2 minutes. How many words can student tupe in 20 minutes?
saul85 [17]
650 Because if the student can do 65 words in 2 mins, you would have to do 20 divided by 2 and get 10 then times 10 by 65 which is 650 in 20 mins.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help as soon as you can
Tcecarenko [31]
It’s an integer, rational number, and a whole number
7 0
2 years ago
Find each unit price which is the better buy explain electrical wire $1.89 for 3 ft 89 for 18 in
wel

Answer:

It all comes down to simplifying it to inches and price so id 18 in” is 0.89 cent’s thats every inch of that 18 is about 4 cents a in” and a $1.89 3 feet is about 5 cent’s

Step-by-step explanation:

So is the first would be a better deal because it is one cent cheaper!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Ok so what really is 9 10?
    15·2 answers
  • 90+8=x+k<br> x=72<br> k=?<br> help please
    10·2 answers
  • David wants to buy a game system and his favorite game.The game costs $25 and is 1/5 of the price of the game system.How much do
    14·1 answer
  • Help please. (12 points)
    9·1 answer
  • The frequency (F) and length (L) of a wave are related by the following formula: F x L = 3.0 x 10^10. Consider that the waveleng
    11·1 answer
  • 2+2+3+4+4+5+5+8+9+5800= ??????????????? divided by 6 times 34 bb
    15·1 answer
  • Choose Yes or No to tell if the number 3.23 will make each equation true.
    15·2 answers
  • Christian is training for a swimming competition He starts swimming 10 ft. from the shore to his boat The table below represents
    9·2 answers
  • To make a green paint, Michelle mixes 4 cans of
    13·1 answer
  • One angle of a triangle is 3 times the second the third angle is 72 degrees
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!