1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
3 years ago
10

Claire earned $60 babysitting on Friday night. She spent 1/4 of it at the movie, 1/3 going out to dinner, and she saved the rest

. How much money did she save?
Mathematics
1 answer:
In-s [12.5K]3 years ago
6 0

Answer:

25 dollars

Step-by-step explanation:

1/4*60=15

1/3*60=20

20+15=35

60-35=25

You might be interested in
Complete the statements to find the measurements of Za and Zb.
Sunny_sXe [5.5K]
What do you want me to find
7 0
3 years ago
What is the y-intercept of a line that has a slope of 1 over 4 and passes through point (8, 3)? 1 3 5 11
Sindrei [870]

Sorry, my answer was wrong. I can't delete it so as not confuse anybody i changed it to this.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP WITH THIS QUESTION​
lutik1710 [3]

Answer:

3/5

Step-by-step explanation:

There are 12 window seats and 8 aisle seats giving us a total of 20 seats.

12/20 = 3/5

Therefore, the probably the next person will be assigned a window seat is 3/5.

5 0
3 years ago
Help timed quizzes giving !!
fenix001 [56]

9.57

2.57 + 1.7= 4.27

4.27 + 5.3 = 2.57

5 0
3 years ago
An astronomy club wants to buy six new eyepieces for their telescope. Four of the lenses cost $53.98 each. Two lenses cost $21 e
Igoryamba
The answer is 257.92 dollars. Comment if you need more help :)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Eric has 3 cakes. He has to divide the cakes equally among his friends so that each one gets 13 of a cake. How many total pieces
    10·1 answer
  • Write a function g in terms of f so that the statement is true.
    9·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • On a number line, what number is between 1/4 and 1/5?
    8·1 answer
  • One half the sum of two numbers equals their difference. What are the numbers if their sum is 56
    8·2 answers
  • The Drama Club wants to collect at least $1,500 from their performance. They estimate that
    11·1 answer
  • Find f(3) for f(x)=1/2(4)^x.<br> O A. 32<br> O B. 64<br> O c. 6<br> 6<br> O D. 8
    13·1 answer
  • 14)
    12·2 answers
  • [ 3 − 2 + (3 − 2) − (2 − 3) ]− (2 − 3) + (3 – 9)
    6·2 answers
  • jenny picked a large basket of apples. she gave 1/4 to jerome and then gave 1/3 of the remaining apples
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!