1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shepuryov [24]
3 years ago
14

A 6-ounce can of frozen juice costs 84. Give the unit price in cents per ounce.

Mathematics
1 answer:
dolphi86 [110]3 years ago
5 0
Write out the "rate" as follows:      84 cents / 6 ounces

Then reduce 84/6:      84/6 cents/oz  =  18 cents/oz   (answer)
You might be interested in
If I pay $10.50 for 3 lbs. of peanuts, what is the unit rate?
Nadusha1986 [10]

Answer:

the answer is 3.5 tell me if you got it right

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kendra has a math test every 12 school days and a vocabulary test every 9 school days.She had both a math and a vocabulary test
Hunter-Best [27]
36 days

9*4 = 36
12*3 = 36
8 0
3 years ago
Solve this math problem first you get a free crown!
lana66690 [7]

Answer:

16/18

8/9

Step-by-step explanation:

the answer is B) -8/9

7 0
2 years ago
Use the Order of Operations (O.O.O) to solve each expression. <br><br> (10-5)​ 2​· 5)- 2​ 2
sattari [20]
5•2•5)-2 2
10•5)-2 2
50-2 2
48•2
96
So the answer is 96
7 0
3 years ago
Expand and combine like terms.<br> (7b^5 – b^2)^2
KiRa [710]
I got 49b^10-14b^7+b^4
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Lillian bought 2.52 pounds of tomatoes and 1.26 pounds of lettuce to make a salad for 18 people. If each person got the same amo
    15·2 answers
  • At the start of the day there was £129.75 in the till. One hour later there is £145.50. How much money did the shop make in an h
    14·2 answers
  • What is the definition of square root?
    14·2 answers
  • 22201+54633333333333
    9·1 answer
  • Kendra is planning to ride her bicycle on a popular biking path that is 54 miles long. She plans to average 9 miles per hour. To
    15·1 answer
  • What is the area of a square with side lengths of 3/5 units?
    8·1 answer
  • What is the area of a wll lwith 8ft sq by 8ft sq
    11·1 answer
  • _________________ please help!!!!!!!
    14·1 answer
  • Keisha and Jen went out to eat for dinner their meal together were $45.76 they want to leave a 20% tip how much total
    12·2 answers
  • Translate to an inequality. Use the variable x.<br> A number is less than 15.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!