1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
almond37 [142]
2 years ago
5

If there are 20 pencils and 5 students,write as a ratio for pencils to students in 3 ways.

Mathematics
1 answer:
KonstantinChe [14]2 years ago
6 0

20:5 20 and 5 20/5 i hope this helps!!!

You might be interested in
EXPERTS/ACE/TRUSTED HELPERS helpppp meeeeeeeee plzzzz
Basile [38]

the 3rd answer should be the correct one


4 0
3 years ago
If I pay $10.50 for 3 lbs. of peanuts, what is the unit rate?
Nadusha1986 [10]

Answer:

the answer is 3.5 tell me if you got it right

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sherry needs $120 by the end of the month. So far, she has only raised one-fourth of the amount that she needs. How much money h
nexus9112 [7]
The answer is C. Hope this helps
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following equations is equivalent to x - y = 6?
Agata [3.3K]
I believe the answer would be A. 2x-y=6 :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
two trains leave the station at the same time one heading west and the other East the westbound train travels at 55 miles per ho
Diano4ka-milaya [45]
Recall your d = rt, distance = rate * time

so... one train goes west and the goes the opposite way... alrite... so... notice, by the time 338 miles have been covered by both, it will have been "t" hours, and whatever "t" is, is the same amount of time the westbound train has been running as well as the eastbound train has been running.

now, let's say, since by "t" hours they've covered 338 altogether, so, if the westbound train has covered say "d" miles, then the eastbound train would have covered the slack from 338 and d, that is, "338 - d".

\bf \begin{array}{lccclll}
&\stackrel{miles}{distance}&\stackrel{mph}{rate}&\stackrel{hours}{time}\\
&------&------&------\\
Westbound&d&55&t\\
Eastbound&338-d&75&t
\end{array}
\\\\\\
\begin{cases}
\boxed{d}=55t\\
338-d=75t\\
----------\\
338-\boxed{55t}=75t
\end{cases}
\\\\\\
338=75t+55t\implies 338=130t\implies \cfrac{338}{130}=t\implies \stackrel{hours}{2.6}=t

so, 2hours and 36 minutes.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE URGENT I DONT WANNA FAIL
    10·1 answer
  • Cameron and Cadena go out to eat for lunch. If their food and beverages cost $22.50 and there is a 9% meals tax. If Cameron and
    8·1 answer
  • {75-[(15 entre 3)x(2x5)+2]}-2<br> How
    6·1 answer
  • Please answer this!!!
    13·2 answers
  • The posted weight limit for a wooden
    7·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!<br><br> what's 1+1? ;)
    6·1 answer
  • Lucy, Sam, and Jim sent a total of 75 text messages over their cell phones during the weekend. Lucy sent 5 more messages than Sa
    6·2 answers
  • Please help with question 5
    12·1 answer
  • Hey can someone please help me with this
    11·1 answer
  • A rectangle has a width of w and a length 4 more than twice the width. The perimeter is 68.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!