1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saveliy_v [14]
3 years ago
14

Suppose a production facility purchases a particular component part in large lots from a supplier. The production manager wants

to estimate the proportion of defective parts received from this supplier. She believes the proportion defective is no more than 0.22 and wants to be within 0.02 of the true proportion of defective parts with a 90% level of confidence. How large a sample should she take?
Mathematics
1 answer:
musickatia [10]3 years ago
7 0

Answer:

We need a sample size of at least 1161.

Step-by-step explanation:

In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of \pi, and a confidence level of 1-\alpha, we have the following confidence interval of proportions.

\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}

In which

z is the zscore that has a pvalue of 1 - \frac{\alpha}{2}.

The margin of error for the interval is:

M = z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}

For this problem, we have that:

\pi = 0.22

90% confidence level

So \alpha = 0.1, z is the value of Z that has a pvalue of 1 - \frac{0.1}{2} = 0.95, so Z = 1.645.

How large a sample should she take?

We need a sample size of at least n.

n is found when M = 0.02

So

M = z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}

0.02 = 1.645\sqrt{\frac{0.22*0.78}{n}}

0.02\sqrt{n} = 1.645\sqrt{0.22*0.78}

\sqrt{n} = \frac{1.645\sqrt{0.22*0.78}}{0.02}

(\sqrt{n})^{2} = (\frac{1.645\sqrt{0.22*0.78}}{0.02})^{2}

n = 1160.88

Rounding up

We need a sample size of at least 1161.

You might be interested in
At the store you can buy 11 oranges for 4.29. what would the cost of 17 oranges be ?
Iteru [2.4K]

Answer:

6.63

Step-by-step explanation:

Cost of 11 oranges = 4.29

Cost of 1 orange = 4.29/11 = 0.39

Cost of 17 oranges = 0.39*17 =  6.63

5 0
2 years ago
Graph the function. Label the vertex and axis of symmetry. g(x)=4x^2-48x+7
alina1380 [7]
Vertex: (3,-65) axis of Symmetry: x = 3

4 0
2 years ago
Melissa wants to purchase a digital camera.The listed price of the camera is $195.99.The camera is no sale for 10% off and Melis
lianna [129]

Answer:

The 10% off sale will save Melissa <u>$10.49</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

The listed price of the camera is $195.99.

The camera is no sale for 10% off and Melissa has a coupon for 5% off the sales tax is 7%.

Now, to find the money Melissa will save of the 10% off sale.

So, to get the price of camera of the 5% off sale:

(195.99-5\%\ of\ 195.99)

=(195.99-\frac{5}{100}\times 195.99)

=(195.99-9.80)

=186.19

Now, adding the sales tax:

186.19+7\%\ of\ 186.19

=186.19+\frac{7}{100} \times 186.19

=186.19+13.03

=199.22

Thus, the price is $199.22.

Now, to get the price of 10% off sale:

195.99-10\%\ of\ 195.99

=195.99-\frac{10}{100} \times 195.99

=176.39

So, adding sales tax:

176.39+7\%\ of\ 176.39

=176.39+\frac{7}{100} \times 176.39

=188.73

Hence, the price is $188.73.

Now, to get the money 10% off sale will save Melissa:

199.22-188.73

=10.49

Therefore, the 10% off sale will save Melissa $10.49.

7 0
2 years ago
HEEEEEEEEEEEEEEEEELLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP will mark brainlest
Pepsi [2]

Answer:

She sold 39 tall candies and 52 short candies

Step-by-step explanation:

x is all the tall candies

y is all the short candies

x+y=91

8x+5y=572

Use the method of Substitution to find out both x and y.

x=91-y

8(91-y)+5y=572

728-8y+5y=572

728-3y=572

3y=156

y=52

x+52=91

x=39

8 0
3 years ago
Elliot's employer pays time-and-a-half for all hours worked over 40 hours per week. Elliot's regular hourly rate is $9 per hour.
musickatia [10]
E=9h+1.5(9)(h-40)

e=9h+13.5(h-40), since h=49

e=9(40)+13.5(9)

e=9(40+13.5)

e=9(53.5)

e=$481.50
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What line is parallel to y=-8
    10·1 answer
  • A package wieghs 96 ounces. what is the weight of the pa kage in pounds?
    7·1 answer
  • Please solve (Write which letter the answer is please )
    7·2 answers
  • What is the constant of the expression x-3+2/3-y/2
    7·2 answers
  • Jorge bought 16 apples for $8.00.
    11·1 answer
  • How does a digit in the ten thousands place compare to one in the thousands place
    9·1 answer
  • What is 4 ( x + 3 ) = 3x + 2 + x ?
    15·1 answer
  • In ΔEFG, e = 2.6 cm, f = 7.2 cm and g=8.3 cm. Find the measure of ∠F to the nearest degree.
    15·2 answers
  • Is this true or false ??
    10·1 answer
  • Please help thank you
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!