1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guapka [62]
2 years ago
15

A square park has an area of 6561 square meters. If you walk around the park what is the distance that you would have walked?

Mathematics
1 answer:
Paraphin [41]2 years ago
4 0
First we have to find length of 1 side of the square. We can use formula for area of the square. A=a*a   ==>  A=a^2 where a is length of the side.
From this formula we can find
a= \sqrt{A}
a=\sqrt{6561} =81 - 1 side
Now we just have to multiply it by 4, because there are 4 sides.
81*4=324 - its the answer
You might be interested in
In Mr. Scott’s class the ratio of boys to girls is 2:3. The total number of students in Mr. Scott’s class is 30. What percent of
Yuri [45]

Answer:

40% of the class is Girls, so 12 students are girls

Step-by-step explanation:

add up the ratio

2+3=5

divide by 5

30/5=6

multipy ratio to find totial number of students

2*6=12

2*3=18

divide the number of students to get the pecentage

12/30=0.4=40%

18/30=0.6=60%

5 0
3 years ago
What is the approximate range of the middle 50% of prices? between $320,000 and $850,000 between $320,000 and $490,000 between $
nasty-shy [4]

Answer:

C.between $430,000 and $580,000

Step-by-step explanation:

EDG

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The attendance at twenty-five high school football games was: 250, 400, 350, 750, 200, 1000, 1200, 800, 600, 900,
wolverine [178]

Answer:

B and d

Step-by-step explanation:

Brainliest pls.

3 0
2 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need help asap!! close to running out of time to turn this in!
poizon [28]
You’re answer could be either the first or last one
7 0
3 years ago
Other questions:
  • If you have two drums and 4 flutes write ratio as a fraction in simplest form
    7·2 answers
  • What is the value of n?
    12·2 answers
  • Enter 52.16 in expanded form.
    15·2 answers
  • Identify the null and alternative hypotheses, test statistic, critical value(s) or P-value (or range of P-values) as appropriate
    10·1 answer
  • Although the actual amount varies by season and time of​ day, the average volume of water that flows over the falls each second
    15·1 answer
  • X^3 = 125 over 27 CAN I PLEASE GET HELP
    9·1 answer
  • Fourteen boys and 21 girls will be equally divided into groups . find the greatest number of groups that can be created if no on
    14·1 answer
  • What is the range of the given function? {(–2, 0), (–4, –3), (2, –9), (0, 5), (–5, 7)}
    5·2 answers
  • Help! I will give thanks!
    9·2 answers
  • Annabelle picked 200 apples at a local orchard. If 40% of the apple were green apples, how many green apples for annabelle pick?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!