1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nonamiya [84]
3 years ago
13

This reaction is an example of what type of reaction? NH3(g) + H2O(l) ? NH4OH(aq) A. a synthesis reaction B. a hydrolysis reacti

on C. an electrolytic reaction D. a decomposition reaction
Mathematics
1 answer:
9966 [12]3 years ago
6 0
It’s B-a hydrolysis reaction
You might be interested in
It's Quadratic, Exponential or Linear?​
Neporo4naja [7]

Answer:

quadratic table

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Peter attends 6 dance lessons each week all year long a year has 52 weeks peter missed 5 dance lessons while sick how many dance
viktelen [127]
6 lessons per week multiplied by the number of weeks in a year
6 x 52 = 312
total - 5 missed
312 - 5 = 307 dance lessons
5 0
3 years ago
What is the distance of 1.5 to -2 on a number line and how can you show it
user100 [1]

Answer:

The distance is 3.5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
In the diagram, point O is the center of the circle. If<br> m∠ABC = 70°, what is m∠AOC?
marysya [2.9K]
I can’t see the picture I’m sorry if I can’t help you
6 0
3 years ago
plz help me but only the top two and plz show ur work and sorry if its blurry and nu,ber one says Write an expression for this a
allsm [11]
I hope this helps you

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3 times what gives me a sum of 24? im trying to finish my homework so please help.
    6·2 answers
  • Word Problem, help me please.
    5·2 answers
  • What is 3 1/9 as a decimal
    7·1 answer
  • Ava has $9 to spent on cards. She finds friends with the same amount of money to split the cost of a set. One set costs $27. Eac
    11·1 answer
  • Answer one of them!
    7·1 answer
  • What is the standard form polynomial representing the volume of this shipping container?
    6·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through the point (-2,-2) and has a<br> slope of 22
    14·1 answer
  • Round 411 to the nearest hundred​
    6·1 answer
  • Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for<br> $10.35. What is the unit rate for the pecans?
    13·1 answer
  • What is ST?<br> S<br> 30<br> V<br> Q<br> 17 T<br> 19<br> R 5<br> ST=
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!