1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya [120]
3 years ago
15

(4x^3 - x^2 +4x) + (x^3 -x^2 - 4x)

Mathematics
1 answer:
madreJ [45]3 years ago
4 0

Answer:

5x³ - 2x²

Step-by-step explanation:

Step 1: Write out expression

4x³ - x² + 4x + x³ - x² - 4x

Step 2: Combine like terms (x³)

5x³ - x² + 4x - x² - 4x

Step 3: Combine like terms (x²)

5x³ - 2x² + 4x - 4x

Step 4: Combine like terms (x)

5x³ - 2x²

You might be interested in
If i drive at a constant rate and go 100 miles in 2 hours, write an equation that could represent the number of miles, m, per ho
Ipatiy [6.2K]
100 miles ............... 2 hours
    x miles ................1 hour

x = 100 m / 2 h = 50 m / h
5 0
3 years ago
Which of these expressions can be used to calculate the monthly payment for
Masja [62]

Answer:

m=(r/n)+0.114r

Step-by-step explanation:

m=monthly payment

r=remaining amount

n=# of months remaining

7 0
3 years ago
Gabrielle wants to tile a room with an area of 320 square feet. The width of the room is 4/5 it's length. What are the length an
vampirchik [111]
I hope this helps you

8 0
3 years ago
The population of Small town in the year 1890 was 6,250. Since then, it has increased
Margarita [4]

Answer:

6097

Step-by-step explanation:

6,250 + 3.75% =

6,484.375

6,484.375 - 6,250 =

234

1,000,000 - 6,250 =

993,750

993,750 / 234 =

4,247

1890 + 4,247 =

6097

8 0
2 years ago
15^2x=36 write the equation in logarithmic form.
marusya05 [52]

X=log36/(2*log15)
X=aprox 0.6616
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A dollar bill is about 0.00011 meter thick. What is this thickness is scientific notation?
    5·1 answer
  • There are 30 homes in Neighborhood A. Each year, the number of homes increases by 20%. Just down the road, Neighborhood B has 45
    10·1 answer
  • How do you solve the system by substitution?<br><br> y = 4x + 24<br> y = 5x
    12·2 answers
  • Please help due tomorrow
    5·1 answer
  • Seven years after paying $6288 for shares in a new company, you sell the shares for<br> $12,454.
    12·1 answer
  • the system of equations y =-3x+2 and y =1/2 x -6 is shown on the graph below. What is a reasonable estimate for the solution&gt;
    9·2 answers
  • Can someone answer this because this one is confusing and I need help.
    11·1 answer
  • Evaluate the expression 3.4 ÷ 12a ÷ 4<br> for a = 10
    13·2 answers
  • 1. Sarah a 20-ounce jar of strawberry jam for $4.00. What is the unit price per ounce?
    10·1 answer
  • Scott makes $12 per hour babysitting and $8 per hour working at the grocery store. He will need to make
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!