1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nady [450]
3 years ago
10

Solve the system of linear equations below. y = -2x + 19 y = x + 7

Mathematics
1 answer:
ASHA 777 [7]3 years ago
6 0
Hey there!

y = -2x + 19
y = x + 7

We gonna solve this system of equation by using the substitution method.

We wanna solve y = -2x + 19 for y

Let start by substitute -2x + 19 for y in y = x + 7

y = x + 7
-2x + 19 = x + 7

Subtract x from both sides

-2x + 19 - x = x + 7 - x

-3x + 19 = 7

Now subtract 19 on both sides

-3x + 19 - 19 = 7 - 19

-3x = -12

Then divide both sides by -3

-3x/-3 = -12/-3

x = 4

We have the value of x. Now we gonna use that same value to find the value for y.

We gonna do that by substitute 4 for x in y = -2x + 19

y = -2x + 19

y = -2(4) + 19

y = -8 + 19

y = 11

Thus,

The answer is: x = 4 and y = 11

Let me know if you have questions about the answer. As always, it is my pleasure to help students like you!
You might be interested in
The cost for a pack of 24 pens is $4.08 . Find the unit price in dollars per pen. If necessary, round your answer to the nearest
Eduardwww [97]

Answer:

The unit price is 0.17 cents per pen.

4 0
4 years ago
If Jane's shirt cost 20$, but she has a 15% off coupon, what is her cost before tax
alina1380 [7]

Answer:

17

Step-by-step explanation:

The discount on the shirt is 15%

Discount = price* discount rate

               = 20 * 15%

               = 20 * .15

                =3

The new price is the previous price minus the discount

new price = 20-3

new price = 17

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is there a formula for problems like these? How do I even begin to solve it?
Pachacha [2.7K]
Well, they're saying 9 with an exponet of 2 multiplied by something equals 27..... Hmmm.....
5 0
3 years ago
Karens aunt has $2400 in her account. If uses the money to make a monthly car payment of $250 how many whole payments can she ma
shusha [124]

Answer:

9 payments

Step-by-step explanation:

You divides 2400 by 250 and get 9.6. It asks how many WHOLE payments she can make, that would give you 9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
While waiting for a video game to download, you notice that 30%, of 32,000 kilobytes have been downloaded so far.
andrezito [222]
Convert 30% to a decimal .3 next multiply that by 32000 which equals 9600 kb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help plz thankssssss
    8·1 answer
  • The solutions to a certain quadratic equation are x = 4 and x = -3. Write the equation in standard form below.
    14·1 answer
  • You are riding a roller coaster when a shoe falls off your foot. The function y=180−16t2 represents the height y (in feet) of th
    9·1 answer
  • Given A(2,1), B(3,3), and scale factor: 4, graph the image and pre-image under the given dilation. Label the endpoints.
    9·1 answer
  • Can someone help please? I need help
    6·2 answers
  • Are these correct?? I need help quick!!!
    6·2 answers
  • I NEED HELP WITH NUMBER 3 PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST. NO LINKS. IM BEING TIMEDDDD
    15·1 answer
  • PLEASE HELP I'M BEING TIMES!! (UNIT RATE!!!!!)
    6·2 answers
  • At noon the temperature on Jessica's porch was 75 f .Then the temperature dropped d degrees. By midnight, the temperature on the
    6·1 answer
  • Work out, giving your answer as a mixed number: 2/3 x 3 3/5
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!