1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mekhanik [1.2K]
3 years ago
14

PLEASE HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
luda_lava [24]3 years ago
4 0

Answer:

x=11

Step-by-step explanation:

7x-9-4(x-1)=28

7x-9-4x+4=28

3x-5=28

3x=33

x=11

You might be interested in
Complete the table.<br><br> Original Price Percent of Discount Sale Price<br> $<br> 5% $57
mario62 [17]

Answer:

I think it is $54.15 sorry if wrong

6 0
3 years ago
Which coordinate pair is the best estimate of the point of intersection in this graph? A. (1.5,0.75) B. (1.75,0.5) C. (0.75,1.5)
gladu [14]
Isn’t there posed to be a graph to show....
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify 3^2/3.3^1/5​
san4es73 [151]

ANSWER:

\frac{1}{5}  \\

EXPLANATION:

\frac{ \frac{{3}^{2}}{3 \times{3}^{1}}}{5}  =  \\

\frac{ \frac{9}{3 \times 3} }{5}  =  \\

\frac{ \frac{9}{9} }{5}  =  \\

\frac{1}{5}  \\

4 0
3 years ago
Anumber is decreased by 55% to 54. What is the originally amount
harina [27]

Answer:

1.8181818181818181818181818181818

7 0
3 years ago
What is the common ratio for the geometric sequence 32,8,2,1/2?<br>​
abruzzese [7]

The answer you will be dividing by is 4. hope this helps

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Question 9: Help please
    10·1 answer
  • Quarter x plus eighteen equals x
    15·2 answers
  • Please help. Sorry to disturb you. Please help me.
    9·2 answers
  • kim has 1/2 cup of almonds. she uses 1/8 cup of almonds to make a batch of pancakes. how many bathces of panckes can kim make iw
    6·1 answer
  • A supplier of 3.5" disks claims that no more than 1% of the disks are defective. In a randomsample of 600 disks, it is found tha
    15·1 answer
  • What is the final product?<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28x%20%5Csqrt%7B7%7D%20%20-%203%20%5Csqrt%7B8%7D%20%29%28x%20%5
    7·1 answer
  • 3/4 divided by 5 1/5​
    12·1 answer
  • Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60 find the unit price
    9·1 answer
  • WILL MARK FOR BRAINLIEST
    10·1 answer
  • Answer ASAP!!!!!!!<br><br> 4(2 + 5h)
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!