1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
beks73 [17]
3 years ago
10

What is the value of x?

Mathematics
1 answer:
krok68 [10]3 years ago
3 0

Answer: the answer is 4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
7+3x=2x+2 can u solve it and teach how to do it?
11Alexandr11 [23.1K]
7+3x=2x+2
Send constants to one side and others to one side
3x-2x=2-7
x=-5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help pls
Leya [2.2K]

Answer:

Slope = 4/3

Step-by-step explanation:

Formula for slope-intercept form: y=mx + b

Given: 3y - 4x = -6

Add -4x to the right hand side to isolate out 3y (y).

It should look like this: 3y = 4x -6

Now divide both sides by 3.

You should get: y = 4/3x -2

Since it's asking for slope, your slope is 4/3.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find next number of 32,1312,11131112,31133112
Ede4ka [16]

Answer:

The next number is 1321232112

Step-by-step explanation:

32 is read off as "one 3, one 2" = 1312

1312 is read off as "one 1, one 3, one 1, one 2" = 11131112

11131112 is read off as "three 1s, one 3, three 1s, one 2" = 31133112

31133112 is read off as "one 3, two 1s, two 3s, two 1s, one 2" = 1321232112

6 0
4 years ago
Calculate the unit rate<br> Frosted Flakes 14 oz for $1.80
Vanyuwa [196]

Answer:

The unit rate is 13 cents per ounce.

Step-by-step explanation:

Given that:

Weight of Frosted Flakes = 14 oz

Cost of Frosted Flakes = $1.80

Unit rate = Cost / Weight

Unit rate = 1.80 / 14

Unit rate = $0.13 per ounce

Or the rate can also be written in terms of cents.

Unit rate = 13 cents per ounce

Hence,

The unit rate is 13 cents per ounce.

8 0
3 years ago
Please tell me the answer
Dennis_Churaev [7]

Answer:

the answer

Step-by-step explanation:

what you told me to say the answer

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the math sentence for 3.46 and 0.346
    10·2 answers
  • At 7p.m last night the temperature was 10°F. At 7 AM the next morning, the temperature was -2°F A. By how much did the temperatu
    7·1 answer
  • Lines a and b are perpendicular. The equation of line a is y=1/3x+3. What is the equation of line b
    12·1 answer
  • The price of dress fabric is proportional to the length of fabric purchased. The graph shows this relationship.
    10·2 answers
  • Please answer this question now
    15·2 answers
  • Hi, timed text please help! ​
    9·1 answer
  • If each of the cubes in a Rubik's Cube represented 1 cubic inch, what would be the volume of the Rubik's Cube?
    7·1 answer
  • The Apple Watch was on sale for $474.60. Find the original price of the Apple Watch if it had been reduced by 30%
    12·1 answer
  • . Brad took 5 kicks and made 4 goals:
    9·1 answer
  • The number 321.8 is 34% of x. What is the value of x rounded to the nearest whole number?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!