1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrei [34K]
4 years ago
15

Help me please! Thanks!

Mathematics
1 answer:
zimovet [89]4 years ago
8 0

The measure of x is 88°.

Solution:

p = 16, q = 12 and r = 11

To find the angle of P:

Using cosine formula:

p^{2}=q^{2}+r^{2}-2qr \cos P

16^{2}=12^{2}+11^{2}-2\times12 \times11 \cos x^\circ

256=144+121-264 \cos x^\circ

256=265-264 \cos x^\circ

Subtract 265 from both sides.

-9=-264 \cos x^\circ

Divide by -264 on both sides.

$\frac{-9}{-264} =\frac{ -264 \cos x^\circ}{-264}

$\frac{3}{88} =\cos x^\circ

$\cos^{-1} \frac{3}{88} =x^\circ

88.05° = x°

88° = x°

The measure of x is 88°.

You might be interested in
PLEASE HELP MARKING BRAINLIEST !<br><br> You just have to answer the part that says “ms kang”
evablogger [386]

Answer:

Ms. Kang is incorrect because there is only one solution to that equation and that is b=5/3

5 0
3 years ago
I NEED HELP WITH MATHH
Nesterboy [21]
Hey I can help give me one moment .
6 0
3 years ago
The cost of bananas is 2.40 for 5 pounds, what is the price per pound?​
lesya692 [45]

Answer:

$0.48

Step-by-step explanation:

$2.40 divided by 5 pounds equals $0.48 per pound.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cottage cheese is being sold in different size containers. The sizes and prices are given below: 4 - 5 ounce containers for $5.
Karolina [17]

Division is the process of finding the number of times a number is multiplied by itself. The 16-ounce container is the better buy.

<h3>What is Division?</h3>

The division is the process of finding the number of times a number is multiplied by itself.

The prices of the different size containers are given to us,

4-5 ounce containers for $5. 00

1-12 ounce container for $3. 24

1-16 ounce container for $4. 19

Now, find the cost of the cheese per ounce when we buy the minimum cheese and when we but the maximum amount of cheese.

1.   For the first Container, 4-5 ounce containers for $5.00

If we buy 4 ounces of cheese, then the cost of each ounce of cheese will be $1.25 for each ounce, while if we buy the maximum amount of cheese therefore 5 ounces for $5 then the cost of each ounce of cheese will be $1.

2.  For, the second container, 1-12 ounce container for $3.24

If we buy 1 ounce of cheese, then the cost of each ounce of cheese will be $3.24 for each ounce, while if we buy the maximum amount of cheese therefore 5 ounces for $5 then the cost of each ounce of cheese will be $0.27.

3.  For, the third container, 1-16 ounce container for $4.19.

If we buy 1 ounce of cheese, then the cost of each ounce of cheese will be $4.19 for each ounce, while if we buy the maximum amount of cheese therefore 16 ounces for $4.19 then the cost of each ounce of cheese will be $0.26.

Thus, if we buy the maximum amount of cheese from each of the boxes, the third box will be the cheapest.

Hence, The 16-ounce container is the better buy.

Learn more about Division:

brainly.com/question/369266

3 0
2 years ago
Raquel takes her pulse in order to determine her resting heart rate, measured in beats per minute (\text{bpm})(bpm)left parenthe
murzikaleks [220]

Answer:

Raquel's heart rate is slower.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B7%7D%7B5%20-%20%20%5Csqrt%7B3%7D%20%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac{7}{5 -
    11·1 answer
  • If a polynomial function f(x) has roots 1+square root of 2 and-3, what must be a factor of f(x)?
    10·1 answer
  • In a fruit punch drink, the 3 ingredients are apple juice, orange juice and cranberry juice. If
    12·2 answers
  • HELP??
    5·2 answers
  • Question 6: The rectangle shown on the grid is reflected across the Y-axis. 1 point
    14·1 answer
  • Trigonometry<br> Trigonometric Functions<br> Given: Sin θ = (2/3), Find: Cosec θ
    10·1 answer
  • What is the perimeter of the shaded triangle?
    11·1 answer
  • Stacey earns $15 each week plus $.50 for each customer on her paper route.she wants to earn at least $25 each week. What equatio
    12·1 answer
  • A 15-foot ladder is placed against a vertical wall of a​ building, with the bottom of the ladder standing on level ground 9 feet
    6·1 answer
  • TEK 2A
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!