1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
3 years ago
7

Question:

Mathematics
1 answer:
Marina CMI [18]3 years ago
7 0
Since 2x+y>4 you get y>4-2x. Then you draw the line y=4-2x then you are interested in everything above the line not including it since it is y>4-2x so it is a dashed line. You need to shade the side that satifies the inequality and since it is every pair (x,y) where y>4-2x, you need to shade everything above the line which is the side that does not include the origin. So the answer is C.

You might be interested in
SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASE!!!​
marusya05 [52]

Answer:

5/6 and 6/7

Step-by-step explanation:

In the top of the fraction its going up by one each time (1,2,3,4 so the 5 and 6 would be the top half of the fraction), and in the bottom half its also going up by one but it started at 2 so its one more than the top half  (2,3,4,5, so the 6 and 7 would be the bottom half of the fraction)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The obriens are buying new windows for their house. The company installs the new windows for 2100 the total cost for buying the
Blizzard [7]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of purchase and installation = 5323.50

Cost per window = 230.25

Cost of installation = 2100

Hence,

Total purchase cost of windows alone :

5323.50 - 2100 = 3,223.50

Therefore, the number of windows purchased is :

(Total purchase cost of windows alone / price per window)

(3,223.50 / 230.25)

= 14

Hence, 14 windows was purchased

7 0
3 years ago
Harvey decided to make chocolate pudding pies for a celebration. He had to make 4 pies. Each pie needed 2 quarts of milk. How ma
Blababa [14]

Answer:

He will need 16 pints.

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

2 quarts = 4 pints

4 x number of pies (4)

16

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the rectangular
Kobotan [32]

Answer:

Hope this will help you

Step-by-step explanation:

volume \: of \: rectangular \: prism = l \times b \times h \\  = 0.6 ft\times 0.8 ft\times 3.8ft \\  = 1.824 {ft}^{3}

4 0
2 years ago
Interest = $30, Principal = ? Rate = 3%, Time = 4 years​
Ahat [919]

Answer:

Simple interest is one of the most basic ways to calculate how much financing will cost you or how much you can earn on an investment. Check out our simple interest calculator to find out what you will pay or earn over time.

Step-by-step explanation: sorry lol

5 0
2 years ago
Other questions:
  • For which discriminant is the graph possible?
    6·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • What is the area of the trapiziod
    10·2 answers
  • Given the equation –2x + 3y = 18, what are the x-intercept and y-intercepts of the graph?
    7·2 answers
  • What transformations preserve measure of side lengths and angles.
    11·1 answer
  • Please help i have to go to school in 40 min
    8·2 answers
  • If a shopkeeper sold a watch for Rs 640 at a loss of 20%,find the cost price of the watch​
    9·1 answer
  • Use a proportion to find each value.
    10·1 answer
  • Evaluate 4.68 + 2.7 + 13.289
    9·2 answers
  • If pi is infinite, how does it work? How do we keep finding new numbers?? What is pi?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!