Gustavo wants to buy more than two sandwiches at the city fair. There are three sandwich stands, and each is offering a differen
t deal.
Benny's Sandwiches 4 sandwiches for $5.00
ABC Sandwiches, Inc. 4 sandwiches for $6.00
Sandwich Hut 1 sandwich for $2.00 *Buy 1, get 1 Free*
2 answers:
Answer:
sandwich hut is the best deal (what's the question????)
Step-by-step explanation:
because sandwich hut is buy one get one free, one sandwich costs $1.00 ($2 divided by 2 sandwiches)
Benny's costs $1.25 per sandwich ($5 divided by 4 sandwiches)
ABC costs $1.50 per sandwich ($6 divided by 4 sandwiches)
Answer:
Sandwich hut is the best deal.
Step-by-step explanation:
Find the unit rate of each stand, and you find which one is the best deal.
You might be interested in
Answer:
9/40?
Step-by-step explanation:
Width = w
length = w+2
f(w) =w(w+2) = w^2 + 2w.
Please, let me know whether the procedure is clear for you.
The answer is f(w)=w^2 + 2w.
Answer:
2:5
Step-by-step explanation:
Answer:
depends on how much pizza he has.
Step-by-step explanation:
.
Answer:
7/8, 15/16, 99/100, 23/25
Step-by-step explanation:
there are many of them and np :)