1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
3 years ago
8

With a little care, you can find the median and the quartiles from the histogram. what are these numbers? you can also find the

mean number of servings of fruit claimed per day from the histogram. first use the information in the histogram to compute the sum of the 74 observations, and then use this to compute the mean.

Mathematics
1 answer:
coldgirl [10]3 years ago
4 0

Complete Question

The histogram from this question is shown on the first uploaded image

Answer:

The first quartile is  1st Q = 19^{th} girl (subject ) = 1 \serving\ of\ fruit\ per\ day

The median is   Median  = 38 ^{th} \ girl (subject) =  2 \serving\ of\ fruit\ per\ day

The third quartile  is 3rd Q =  56^{th} \  girl (subject) = 4 \serving\ of\ fruit\ per\ day  

The  mean is  \= x = 2.62

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

   The total  number of girls is n =  74

Generally the median is mathematically represented as

       Median  =  \frac{\frac{n}{2}  +[ \frac{n}{2} + 1]  }{2}

So

          Median  =  \frac{\frac{74}{2}  +[ \frac{74}{2} + 1]  }{2}

=>         Median  =  \frac{37  +38 }{2}

=>         Median  =37.5 \  girl    

From the histogram 37.5 \approx 38^{th} \ girl fall under 2 fruits per day

Generally the first quartile is mathematically represented as

      1st \ Q =  \frac{\frac{n}{4} + [\frac{n}{4} + 1]  }{2}

=>    1st \ Q =  \frac{\frac{74}{4} + [\frac{74}{4} + 1]  }{2}

=>     1st \ Q = 19 \  girl

From the histogram 19^{th}girl fall under 1 fruit per day

 Generally the third quartile is mathematically represented as

     3rd\  Q =  \frac{\frac{n}{2}  + n }{2}

=>    3rd\  Q =  \frac{\frac{74}{2}  + 74 }{2}

=>    3rd\  Q =  55.5

From the histogram 55.5 \approx 56^{th} \ girl fall under 4 fruits per day

Generally from the histogram table the frequency  [number of subjects (girls) ]  and the servings of fruit per day can be represented as

                                                                                                               Total

x(servings per day )        0     1     2     3     4     5    6     7      8    

f (number of subjects )   15    11   15     11    8     5    3     3      3    \sum f  =  74

xf                                       0    11    30   33   32  25   18   21     24    \sum xf =  194

Generally the mean is mathematically represented as

      \= x = \frac{1}{ \sum f}  * [\sum xf]

=>     \= x = \frac{1}{ 74}  *194

=>      \= x = 2.62

You might be interested in
(50 points!)
Maru [420]

(y x .12) x .3 = the total cost


6 0
3 years ago
Please Help me with the last three questions!<br> It is urgent!
MrMuchimi
Answers:
1. X= 0
2. X= 0
3. X=3

You can use this method to solve them step by step, hope it will help!

8 0
3 years ago
= 272 and
BlackZzzverrR [31]
D) attached is a picture, I would’ve typed it out but I can’t use the square root symbol

5 0
3 years ago
How many solutions does the equation have 4x + 3=2(2x +9)
lbvjy [14]
I guess no solution
4x +3 = 4X + 18
4X - 4X = 18 - 3
0 = 15
6 0
3 years ago
A castle has to be guarded 24 hours a day five knights are ordered to split each day's guard duty equally how long will each kni
disa [49]

Answer:

Each knight will 4.8 hrs spend on guard in one day

Step-by-step explanation:

A castle has to be guarded 24 hours a day 5 knights are ordered to split each day's guard duty equally

Each knights has to guard equally l.e for equal time .

That means 24 hours time has to be equally divided among the 5 knights

= 24 / 5 = 4.8

Each knight will spend on guard in one day = 4.8 hrs

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 14 2/3 divided by 2 3/4
    8·2 answers
  • In the order of operations, expressions inside parentheses are evaluated before exponents.
    9·2 answers
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • 13x-1=9x-13 what is x
    8·1 answer
  • Which statement best describes the interquartile range of this set of weights? {120 lb, 115 lb, 135 lb, 105 lb, 80 lb, 160 lb} t
    10·1 answer
  • How would you solve this?
    10·1 answer
  • I need help with this
    15·1 answer
  • Please help ,,
    11·1 answer
  • Select all of the numbers that are irrational.
    5·2 answers
  • What is 4 times 4 and 5555 times 8999989
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!