U= uniforms
598+ 24.25u= 1762
24.25u= 1762- 598
24.25u= 1164
U= 1164/24.25
U= 48
The school purchased 48 uniforms.
Hope this helps!
Answer:
5
Step-by-step explanation:
We are asked to find the value of A. We know from the question that we need to have the sum of -3x and (A)x equal the third term of the original polynomial, which is 2x. written out in an equation, it looks like this.

We can simplify the equation if we add 3x to both sides, which then leaves us with this.

We can further simplify the equation by dividing both sides by x. This leaves us with our last equation for this problem.

Finally, we have our answer. We can also verify that this is a valid integer by multiplying our, now completed, quotient by the divisor and adding the remainder, which in this case, our remainder is 0, so we will not be including it in our operation.

If our calculations were all correct, the product of these polynomials should equal our dividend, verifying our integer is valid; lo' and behold, it is.

Answer:
The 64 ounce jug of milk costs $0.010 more per ounce than the 128 ounce jug of milk/
Step-by-step explanation:
3.20/128=$0.025 per ounce jug of milk
2.24/64=$0.035 per ounce jug of milk
0.035 - 0.025 = .010
The complete question in the attached figure
we know that
<span>The measure of the external angle is the semidifference of the arcs that it covers.
so
</span><span>m∠BED =(1/2)*[mAC-mBD]-------> solve for mBD
mBD=mAC-2</span>m∠BED
mBD=80-2*25--------> mBD=30°
the answer ismBD=30°