1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KatRina [158]
3 years ago
12

A bag contains white marbles and yellow marbles, 16 in total. The number of white marbles is 5 less than 2 times the number of y

ellow marbles. How many white marbles are there?
Mathematics
1 answer:
bija089 [108]3 years ago
8 0

Answer:

9 White marbles are present in the bag.

Step-by-step explanation:

Let the number of White marbles present in the bag be X and number of Yellow marbles present be Y .

Then according to the question ,

X + Y = 16      -(1)        (As total marbles are 16)

Also,

X = 2Y - 5      -(2)

From Equation 1 , X = 16 - Y  , Comparing with Equation 2 , we get,

16 - Y = 2Y - 5

3Y = 21.

Y = 7.

So, X = 16 - Y = 16 - 7 = 9.

Thus, 9 White marbles are present in the bag.

You might be interested in
Continuation of the other six questions find the value of eggs and tangent 
n200080 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

1) ?

I can't see what that one given angle is ..  but it's that  mystery angle subtracted from 180 give the angle   BOA   then you know that's an isosceles triangle again that the BOA is part of... so then just subtract BOA from 180 to find the two other angle of that triangle... they are the small so just divide your answer of  180-BOA /2 is the angle of each.. then since you know those to smaller angles subtract one from 90  to find the angle BAX

2) ( as we would read normally)

You're making this really tough on me.. I can just barely read the equations

I think it's  1+6x  and 7x-3  .  b/c they are the same length sides you can set those equal

1+6x = 7x -3

4+6x = 7x

4 = x

that worked out well :

for the tangent..   it's   Tan(Ф)= Opp/ Adj

but I don't know which side they want to solve for.. I think you may have left off some of the instructions????  :/

ohh I think they really mean.. what's the length of the tangent lines .. that was confusing to me.. :/ just plug in 4 into x for either eq.

1+6(4) = 25

or

7(4)-3=25

tangent is 25

3)

x-2 = 2x-10

x+8 = 2x

8 = x

again they made it work out easy :)

Then plug 8 into either equation to find the length of the tangent lines

8-2=10

tangent is 10

4) = 2)   ??? they are the same question  maybe  you meant to put something else?

5 0
3 years ago
According to the table, which statement is correct about the bank balances?
GuDViN [60]

Answer: The answer is D

Step-by-step explanation:

If you read all the answers only D is true

6 0
3 years ago
How do you solve #18?
kompoz [17]
Budget ≤ 1250 - 439
 m = $811
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
OKay, i need help asap pls. The ratio__ is equivalent to 12/36. The ratio__is not equivalent to 12/36.
EleoNora [17]

The ratio of 1:3 is equivalent to 12/36. The ratio 3 / 4 is not equivalent to 12/36.

Given that,
The ratio__ is equivalent to 12/36. The ratio__is not equivalent to 12/36.
Blank statement to be filled from the options.

<h3>What is the Ratio?</h3>

The ratio can be defined as the comparison of the fraction of one quantity towards others. e.g.- water in milk.

Here,
12 / 36 = 1 / 3
and
12 / 36 ≠ 3 / 4

Thus,  the ratio of 1:3 is equivalent to 12/36. The ratio 3 / 4 is not equivalent to 12/36.


Learn more about Ratio here:

brainly.com/question/13419413

#SPJ1

The question seems to be incomplete,
So we will fill a ratio that is equivalent to 12 / 36 and one ratio that is not equivalent to 12 / 36,
We have two ratios here 1:3 and 3:4


8 0
2 years ago
When I left the house this morning, I noticed that I was short on cash,” Gary said. “I spent one-half of what I had on my train
Margarita [4]
I think the answer is $9.25
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Brett picked 28 flowers from the garden. he plans to give an equal number of flowers to each of 3 people.how many flowers will e
    14·1 answer
  • WILL GIVE THE BRAINLEST <br>PLZ HELP WITH 8 AND 10<br>SHOW WORK​
    9·1 answer
  • The edge of each cube used to build this rectangular prism is 13
    15·2 answers
  • Target sells a pack of iTunes gift cards for $40. Sam's Club sells them for $38.88. What is the percent decrease from Target's p
    5·1 answer
  • Can someone help? <br><br> ( I need it by 10/20)
    11·1 answer
  • Type the correct answer in the box. Rewrite the quadratic equation in the form y = a(x − h)2 + k. y=5x^2-30x+95
    7·1 answer
  • David Copperfield did this number trick:
    10·1 answer
  • Which operations are defined for any two real
    8·2 answers
  • A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
    7·1 answer
  • If a shirt costs 45 dollars, it's marked down to 30% off, what is the amount of the discount?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!