1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
3 years ago
12

The perimeter of a △ABC equals 12 in. The midpoints of the sides M, N and K are connected consecutively. Find the perimeter of △

MNK.

Mathematics
1 answer:
Zarrin [17]3 years ago
4 0

Answer:

<em>Perimeter of ΔMNK is </em><em>6 in.</em>

Step-by-step explanation:

<u>Midpoint Theorem-</u>

It states that the segment joining two sides of a triangle at the midpoints of those sides is parallel to the third side and is half the length of the third side.

M, N and K are the midpoints of the sides.

So,

  1. KN=\frac{1}{2}AB
  2. NM=\frac{1}{2}CA
  3. MK=\frac{1}{2}BC

Perimeter of a ΔABC is 12 in, i.e AB+CA+BC=12 in

Perimeter of ΔMNK is,

=KN+NM+MK

=\dfrac{1}{2}AB+\dfrac{1}{2}CA+\dfrac{1}{2}BC

=\dfrac{1}{2}(AB+CA+BC)

=\dfrac{1}{2}(12)

=6 in

You might be interested in
Hey can you pleas help I really need it
Keith_Richards [23]

Answer:

Help with what there is nothing to solve

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Find the midpoint of the segment between (6,7) and (6,-5)
Norma-Jean [14]

Answer:

(6,1)

Step-by-step explanation:

midpoint = ((x2+x1),(y2+y1)/2)

= (6+6)/2, (-5+7)/2

= 12/2, 2/2

= 6,1

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of
forsale [732]
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
5 0
3 years ago
There are 4 teams in a basketball league. Each team plays each of the other teams three times. How many games are played?
svetlana [45]
12 each that is the answer


 
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Can someone plzzzzz help me!!!
laiz [17]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pleaseeee help, thank you
    5·1 answer
  • Please help I don't understand how to do this!
    10·1 answer
  • The ravens won three more games than they lost.they played 96 games.how much games did they win?
    6·1 answer
  • Describe a situación that could be modeled whit the ratio 4:1.
    12·1 answer
  • Write 30:84 as a ratio in simplest form.
    5·2 answers
  • Write the equation of the line in slope intercept form for the line that
    6·1 answer
  • Please please help me no links
    6·1 answer
  • On a regional map, the scale shows that 2 cm on the map = 10 actual miles. The actual distance from Forest Hills to Plainville i
    11·1 answer
  • Tanya purchases gifts for two friends The first is a purse for $19.99, and the second is pair of shoot. Her total is $45.67 befo
    9·1 answer
  • Find the value of k if x-1 is the factor of x ^ 2 + x + k​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!