1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly_w [17]
3 years ago
5

If x2 = 40, what is the value of x? (3 points) 1) +80 2) +20 3) ανθο 4) 1940

Mathematics
1 answer:
Liula [17]3 years ago
3 0

Answer:

(2) 20

Explanation:

x2 = 40

Divide Both Sides By 2

x2 / 2 = 40 / 2

x = 20

You might be interested in
Solve kx + 8 = 4 for x.
Harlamova29_29 [7]
K×x+8=4
k×x=4-8
k×x=-4
x=-4/k
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HelPPP I need ANSWERS DUEE TOMORROW
aleksley [76]
7. 233
8. 4
9. 6
10. 5
11. 4
12. 7
13. 7
3 0
3 years ago
Need helpp fastt plss will give brainliest to who is correct plss helpp
Maurinko [17]
The answers should be 1, 1, 0, 0
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help bond maths ​
zepelin [54]

Answer:

19) 35

20) 38

21) 36

22) 37,800

23) 2,450

24) 47

25) 25,000

26) 820

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select following expressions that are equivalent to 10.
kotykmax [81]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

1,2,5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I don't know how to solve integers can u help me
    9·2 answers
  • A tree casts a shadow 8ft long. A 6-ft man casts a shadow 4 ft long. The triangle formed by the tree and its shadow is similar t
    13·1 answer
  • Area of a rectangle is 100 sq ft. The length is 10 ft longer than twice it’s width. What is the length and the width.
    7·1 answer
  • Line segment AB was dilated to create line segment A'B' using the dilation rule DQ,0.15.
    13·1 answer
  • There were 12 cookies on plates. Think of all the possible ways to divide the 12 cookies evenly between playes
    11·1 answer
  • Silas claims that the equation y=2+mx, where m is a real number, represents a function whose graph is a straight line.
    7·2 answers
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • what is the answer?
    10·2 answers
  • I WILL GIVE YOU 100 POINTS IF YOU ANSWER THE QUESTIONS CORRECTLY IN MY PROFILE PLEASE!! IT'S DUE TODAY!! ↓↓↓↓ (answer both parts
    12·1 answer
  • Convert 980 seconds to minutes... explain please ​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!