1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oduvanchick [21]
4 years ago
8

Ms. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 a pound and 4.5 pounds of pineapple at $1.19 a pound. How much did she pay for

the bananas and pineapple?
Mathematics
2 answers:
strojnjashka [21]4 years ago
7 0

Answer:

1.76 for bananas 5.36 for pineapple am I right

Daniel [21]4 years ago
5 0

Answer:

1.76 for bananas 5.36 for pineapples

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Jeremy has two pieces of what one is 90 inches and the other is 72 inches he want to cut the pieces of wood in the smaller piece
shusha [124]
The gcf of 90 and 72 is 18, so i divided both of them by 18 and i got 4 and 5, in total he would 9 pieces of wood
5 0
4 years ago
Brenda was going to sell all of her stamp collection to buy a video game after selling half of them she changed her mind she the
BigorU [14]

Answer:

60 stamps

Step-by-step explanation:

Has 33 now. Before adding 13 stamps, she had (33-13) 30. This is half of her total, since she already sold half. To get the whole, multiply 30 by 2. 60 She started with 60

4 0
3 years ago
Find the circumference of the circle if the square has an area of 144 m. Give your answer to the nearest tenth. Use 3.14 for pie
frez [133]
Answer:

The circumference is 42.54
4 0
3 years ago
Can someone please help me brainly + 5 star rating!
lianna [129]
3 gallon.................

4 0
3 years ago
Let A and B be subsets of R. (a) If x ∈ (A ∩ B)c, explain why x ∈ Ac ∪ Bc. This shows that (A ∩ B)c ⊆ Ac ∪ Bc. 12 Chapter 1. The
cupoosta [38]

Answer:

answer is -3 just subtract 4 from each side

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • (-2i)(5i)(-1) how do you solve by simplifying showing the steps
    14·1 answer
  • ᏟᎪN ᏚᎾᎷᎬᎾNᎬ ᎻᎬᏞᏢ ᎷᎬ ᏔᏆᎢᎻ ᏢᎪᎡᎢ Ᏼ ᏢᏞᎬᎪᏚᎬ?
    8·1 answer
  • Help help help help please please thank
    8·2 answers
  • PLS HELP!! 1 through 8, if you answer you don’t have to do them all just at least a few pls
    9·2 answers
  • If a toy store sold four times as many dolls then trucks and dolls cost $24 each and trucks cost $17 each and they sold $1469 wo
    9·1 answer
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • the heights, in meters of some of the tallest waterfalls around the world are listed. 979,896,796,900,836,820,948,914,860,840,81
    13·1 answer
  • What is the value of x?<br> A. 5 square root 2<br> B. 10 square root 2<br> C. 5<br> D. 10
    11·1 answer
  • Express 40% of a right angle into radian measure​
    14·2 answers
  • Mr ramps has graded more than 5 tests. Put this into a equation!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!