Answer:
About $0.10 per ounce
Step-by-step explanation:
12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:
Cost Per Pound = 
We know, there are 16 ounces in 1 pound.
We know 1 pound costs 1.5625
To find cost per ounce, we have to divide this by 16.
So,
Cost Per Ounce = 
Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce
Answer:
1/2.25 or 4/9
Step-by-step explanation:
Answer:
$2,625 ( i think )
If im right add me on snap pls
idk_marqo
Answer:
24 multi-scented candles
10 single-scented candles
Step-by-step explanation:
There was no question, so I am going to assume that you want to know how many of each type of candles were sold.
Let m = no. of multi-scented candles
s = no. of single-scented candles
(1) m + s = 34 (2) 3m + 2s = 92
s = 34 - m 3m + 2(34 - m) = 92
3m + 68 - 2m = 92
m + 68 = 92
m = 24
s = 34 - 24 = 10
Basically, the denominator will always be the number outside of the radical and the numerator will always be your exponent. If it’s one, you don’t put it in because if there is no exponent, it’s an invisible one