1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ad libitum [116K]
3 years ago
9

PLEASE HELP!! Question is below

Mathematics
2 answers:
maria [59]3 years ago
8 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Complementary means that the angles have a sum of 90° so we can write:

m∠A + m∠B = 90° → 3x + 2 + 8x = 90

11x + 2 = 90

11x = 88

x = 8 which means that m∠B = 8x = 8 * 8 = 64°.

Supplementary means that the angles have a sum of 180° so m∠C = 180° - m∠B = 180° - 64° = 116°.

Ksivusya [100]3 years ago
5 0

Answer:

(C) 116°

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help offering All my pts and brainliest answer
Ira Lisetskai [31]
X2-1 I think that's the answer because there's 1 less, 1 take away the x and squared!! hard to explain but that's how I thought about it
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
-9/8 = v - 1/2<br><br> V = ????
GarryVolchara [31]

Answer: v = -5/8

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A loaf of bread costs $1.40 and the markup is 30% of the selling price. Find the selling price.
andreev551 [17]

Answer:

The selling price after the markup is $1.82

Step-by-step explanation:

$1.40 * .30 =

Multiply $1.40 times .30 (which is same as 30%)

$1.40 * .30 = $0.42

Add $1.40 and $0.42

= $1.82

Hope this helps.

6 0
3 years ago
What primarily drew early civilizations to the places they first populated?
baherus [9]

Answer:

gg8jhytufgkl

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Hlpeeeeeeeeeeeeeeeee​
Nataliya [291]

Answer:

enlargement

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • Which of the following results in a sum or a product that is rational? Choose all that apply. (3 points)
    7·1 answer
  • How many hours of digging does it take for the depth of the hole to reach -28 feet
    13·1 answer
  • 1,000,000 exponential form
    9·1 answer
  • The house numbers on the North side of Flynn Street are even. In one block, the house numbers begin 1022, 1032, 1042, 1052. What
    9·1 answer
  • F leonard bought 2 packs of batteries for x amount of dollars, how many packs of batteries could he purchase for $5.00 at the sa
    14·1 answer
  • What is 20/45 simplified ?
    10·1 answer
  • 4 less than 10 times a number = 126
    8·2 answers
  • Helpppppppp plssssssss!
    6·1 answer
  • Four less that the quotient of six and two
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!