6. $1,470
7. $7.88
8. $11.12
9. (dont hold me on it) 4.5522581%
<span>$20/16=$1.25/candy bar
Candy bars cost $1.25 each </span>
Around 17,225 cats could be estimated to live in the town
Answer:
b) c + 0.35c − 10
Step-by-step explanation:
Hey there!
1a. Let c=cost of dinner, 5=the # of people, and P=the cost of person
P=C/5
b. <span>P = (1000)/5 </span>
<span>P = 200
</span>
2a. For 1= 19, 2= 38, 57= and so on ( you just multiply the number of season by 19)
b. T= 19n