<u>Answer: </u>Consult
<u>Explanation:</u>
RICA is the acronym for Responsibility, Inform, Consult and Accountability. For different projects different categories are provided based on their requirement of involvement in the project. In the new project the IT department in the company provides inputs such as new software application. This work falls under consult in RICA matrix.
Responsibility is based on completion of the given work. Accountability to provide a final answer for the work done. Consult is providing feedback and contribution to the activity. Inform to person who requires information update.
Answer:
- a. <em>Break-even quantity:</em> <u>28,000 pens</u>
- b<em>. Price</em>: <u>$1.51 per pen</u>
Explanation:
1. Break-even quantity
<u>a) Revenue, R(x)</u>
The monthly revenue is the product of the price by the number of units sold in the month.
Naming x the number of pens sold in the month:
<u>b) Cost, C(x)</u>
<u />
The monthly cost is the sum of the fixed cost per month plus the variable costs:
- C(x) = $21,000 + 0.25 × x = 21,000 + 0.25x
<u>c) Break-even</u>
Break-even is the point when the revenue and the total costs are equal, this is, when the profit is zero. Write the equation and solve:
Hence, the break-even quantity is 28,000 pens.
2. Price pens must be sold to obtain a monthly profit of $18,000
Profit = Revenue - Total cost
- P(x) = x.p - [ 0.25x + 21,000]
Where p is the price.
- P(x) = x.p - 0.25x - 21,000
Substitute the quantity demanded, x, with 31,000, and the profit, P(x) with 18,000:
- 18,000 = 31,000p - 0.25(31,000) - 21,000
Solve for p and compute:
- 31,000p = 18,000 + 7,750 + 21,000
That is $1.51 per pen.
Chocolate products are protected throughout the distribution process. Flexible packaging keeps goods fresher for longer, as packaging can include foil layers that ensure that products are preserved. Flexible chocolate packaging provides valuable nutritional information that assist consumers in correct product selection.
hope it helps you
thank you
The correct answer is routine problem solving. Routine
problem solving is being defined as having to associate at least one arithmetic
operations or even a ratio in regards to solving problems that are likely to be
practical in nature or in the environment.
Answer:
Economic profit will be $40
So option (d) will be correct option
Explanation:
We have given number of units produced = 20 units
Price of per unit = $10 per unit
So revenue = 20×$10 = $200
Revenue :20 units * $10 = 200
Fixed cost is given $100
Variable cost: 20 units ×$3 = 60
So total cost= Fixed cost + Variable cost = 100 + 60 =$160
So economic profit = Revenue - Total cost = 200 - 160 = $40
So option (d) will be correct answer