1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ray Of Light [21]
3 years ago
13

Question 5. I need help please

Mathematics
1 answer:
Nonamiya [84]3 years ago
7 0
The answer would be C. 72
You might be interested in
Find the surface area of the composite solid.
DENIUS [597]
I think the correct answer is 612
6 0
3 years ago
Which graph shows the equation y = x - 2?
kondaur [170]

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Complete the table of values for function f, and then plot the ordered pairs on the graph.
zepelin [54]

Answer:

See picture above

Explanation:

Hope this helps and have a nice day

7 0
2 years ago
Write a rule using numbers to find the number of squares in any figure in the pattern
BigorU [14]
4 squares idk I'm just guessing
6 0
3 years ago
If L, M and N are midpoints of the sides of PQR, PR = 46, PQ = 40, and LN=17, find each measure
Serga [27]

Check the picture below.

let's recall that the midsegment of a triangle is the segment that's half-way to both endsides and is at the same time parallel to the 3rd side, is also half the length of the parallel side, so-called the base.

so, for example, we know L, M and N are midpoints to each segment, that means that LM is a midsegment and parallel to PR and also half the length of PR, same is true for LN and MN.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A model scale is 1 in. = 1.5 ft.
    14·2 answers
  • I don't understand this question ​
    10·1 answer
  • Two people are partnered up in a real-estate business. They split all commissions evenly. If they sold 3 houses last month for a
    9·1 answer
  • An 8-pack of juice boxes costs $5. How much do 32 juice boxes cost?
    6·2 answers
  • Ross worked 43 hours in a certain week. He was paid $8.50 per hour and time and a half for all hours over 40. Determine his gros
    5·2 answers
  • Please give me the answers or at least explain how I’m supposed to do it
    15·1 answer
  • JUANITA WANTS TO PARTICIPATE IN A 20 KILOMETER BICYCLE RACE. SHE IS CONSIDERING TWO TRAINING PROGRAMS BELOW.
    9·2 answers
  • (Algebra) PLZ HELP ASAP!
    14·2 answers
  • A 6 pound package of chicken costs $12.66 what is the cost per pound
    9·1 answer
  • Hey everybody! Not a super hard question here! Anybody think they can help me out?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!