1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AVprozaik [17]
3 years ago
5

What is the sum of 8/10 and 8/100

Mathematics
1 answer:
Ber [7]3 years ago
4 0
8/10 = 80/100
So the sum is 80/100 + 8/100 = 88/100 or 22/25
You might be interested in
Come on plz tell me someone is awake
VladimirAG [237]

Answer:

I am

Step-by-step explanation:

1500

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Three friends collected aluminum cans from the neighborhood to recycle in total they receive 300 cans many collected 90 Jim coll
spin [16.1K]

Given

Total cans = 300

Manny= 90

Jim =100

Bob=110

Now their percentage

Manny percentage

\begin{gathered} manny=\frac{90}{300}\times100\text{ \%} \\  \\ Manny\text{ percentage=}\frac{90}{3}\text{ \%} \\  \\ Manny\text{ percentage =30  \%} \end{gathered}

Jim Percentage

\begin{gathered} Jim=\frac{100}{300}\times100\text{ \%} \\ Jim\text{ percentage=}\frac{1}{3}\times100\text{  \%} \\ Jim\text{ percentage=33.333\%} \end{gathered}

Bob percentage

undefined

6 0
1 year ago
Hi there can anyone help me out with this please
matrenka [14]
Simple interest,
FV=P(1+ni)
FV=future value=2500
P=present value, invested amount
n=number of years, =3
i=annual interest rate, =0.095
2500=P(1+3(0.095))
Solve for P.
8 0
3 years ago
A babysitter earns the same amount per hour. She earned $36 for 3 hours of babysitting. Which equation describes the relationshi
Brilliant_brown [7]

Answer:

y= 12x

Step-by-step explanation:

36/3=12

12× x =y

________________________

6 0
2 years ago
A party mix is made by adding nuts that sell for $2.50 per kg to a cereal mixture that sells for $1 per kg. How much of each sho
Sergio039 [100]

Answer:

44kg of cereal, 16kg of nuts

Step-by-step explanation:

Step 1. We work out how much the party mix would cost if all of it was nuts.

$2.50 x 60kg = $150

Step 2. We work out how much we want the party mix to cost if it had the correct ratio of nuts and cereal.

$1.40 x 60kg = $84

Step 3. We work out the difference between the two above numbers.

$150 - $84 =$66

Step 4. We work out the difference between the nut mix and the cereal mix.

$2.50 - $1 = $1.50

Step 5. We divide the answer to step 3 ($66) by the difference between the nut mix and cereal mix.

$66 ÷ $1.50 = 44

Step 6. The answer to step 5 is the mass of the cereal mix. We then minus 44kg from the total mix mass of 60kg to get the mass of the nut mix.

60kg - 44kg = 16kg

Step 7. We double check.

44kg of cereal = $44          16kg of nuts = $40           $44 + $40 = $84    

$84 ÷ 60kg = $1.4 per kg

Hope this helped!

Bluey :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Can u please help me with 27
    15·1 answer
  • What is the x-value of the solution of the system of
    13·2 answers
  • Raise 2/7 to a fraction with denominator of 28.
    10·2 answers
  • Joan has raised $306 by selling 34 equally priced boxes of chocolate for the team fund-raiser. Which of the following equations
    5·2 answers
  • 6) The wind blew away 35 of your muffins.
    5·1 answer
  • How do I factor out the coefficient of the variable such as 1/3b -1/3?
    8·2 answers
  • A rectangle has a permeter of 64 inches and a length of 22 inches Which equation can you solve to find the width?​
    11·1 answer
  • It cost Jocelyn $5.60 to send 56 text messages. How much would it cost to send 198 text messages?
    15·1 answer
  • Express the tangent of ∠U as a ratio of the given side lengths.
    7·2 answers
  • Jori has 7 boxes of books, with each box holding the same number of books. He has 126 books in all. How many books are there per
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!