1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
2 years ago
10

?the gas tank in a hybrid car can hold 12 gallons of gas. If the car can go 228 miles without having to refuel, how many miles p

er gallon does the car get?
Mathematics
1 answer:
Gwar [14]2 years ago
8 0
19 miles per gallon
Hope this helps
You might be interested in
What is 48+60 using distributive property
Sedaia [141]
108 you don't need the distributive property.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I find the slope​
cricket20 [7]

Answer:

plot the numbers

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the x in 2/3×-10=-12 answer to 2/3×-10=-12
satela [25.4K]
X= -3

2/3x-10=12

Step 1: Add 10 to both sides.

2/3x=-2

Step 2: Multiply both sides by 3/2.

x= -3
3 0
2 years ago
I = $97.30<br> P = $1,200<br> R=4.5%<br> T=
frosja888 [35]

Answer:

T = 1yrs and 8month

Step-by-step explanation:

S.I = $97.3O

S.I = PTR/100

$<u>97.30</u> = <u>$1200 × 4.5 × T</u>

1 100

Cross multiply

$5400T = $9730

divide both sides by$5400

T = 1.8yrs

8 0
2 years ago
Check my math work please, use photo attached
Sonja [21]

Answer:

The department total on the bottom right hand side should be 464253. Everything else is correct.

Step-by-step explanation:

Adding was wrong across the bottom row.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A locker combination has three nonzero digits, and digits cannot be repeated. If the first two digits are even, what is the prob
    7·1 answer
  • Can someone simplify 2y-3x^2+6x^2-3y ?
    14·2 answers
  • Consider the infinite geometric series below. a. Write the first 4 terms of the series b. Does the series diverge or converge? c
    8·1 answer
  • 9y+5x+2-2x+7-3y-4xy as combine like terms
    15·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?
    8·1 answer
  • Is 2(6-3x+x equal to 2(3x)+x
    8·1 answer
  • -1 - (-16) <br> plz find the absolute value of this!
    11·2 answers
  • (3x^3+2x^2-3x+4)divided by (x+2)
    13·2 answers
  • Use the solutions below to write the quadratic expression in standard form.<br><br><br> x=-6 x=2
    13·1 answer
  • Volume and surface area rectangular prism <br><br> 13 in 7in 7in
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!