1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VMariaS [17]
3 years ago
7

The fair market rental rate for Fort Wayne was $611 in 2011 and $567 in 2005. Find the unit rate of change for rent in Fort Wayn

e during this period
Mathematics
1 answer:
Feliz [49]3 years ago
5 0

If you assume the rental cost changes in a linear fashion, the change over 6 years was $44. The "unit rate of change" is then $44/(6 years) ≈ $7.33/year.

You might be interested in
Based on the graph, what is the constant rate of change of the cookies made per hour?
murzikaleks [220]
Find a point on the graph
I prefer whole numbers
(4,300)
So in 4 hours, you make 300 cookies
Divide cookies by hour
300/4 = 75

Solution: 75 cookies per hour
5 0
2 years ago
What do i point on the graph ?
ehidna [41]

Answer:

so there is a y and a x axis the x axis is on the bottem and the y axis is on the left

8 0
3 years ago
Find the value of x..........
likoan [24]

hey do you want to talk

4 0
2 years ago
What is 1/10th of 2,871,000?
abruzzese [7]
This is fairly simple. Divide 2,871,000 by 10 and that's your answer!

\frac{2,871,000}{10} =287,100

Also, since you're dividing by a factor of 10 (or in this case, <em>10</em>) you can just take away as many places as are zeros in the number you're dividing from. This works for <em>10, 100, 1,000, 10,000, etc. </em>In this case, since there is only one zero in 10 you only take away one place marking, which gives you 287,100.
7 0
3 years ago
Do the data in the table represent a direct variation or an inverse variation write an equation to model the data in the table.
astraxan [27]
The answer is C. xy=40
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I purchase x pizzas, y 12-packs of soda, and z cupcakes for a party. If each pizza costs $7.50, each 12-packs of soda costs $3.2
    7·1 answer
  • if you deposit a $2000 in a 3 year cd at 2.5 simple interest, what is the total amount of money earned
    6·1 answer
  • Determine if the two triangles are congruent.
    8·2 answers
  • Solve 5(2^x+4)=15 round to the nearest thousandth
    8·1 answer
  • Provide an appropiate response.
    14·1 answer
  • Which graph shows a linear fution
    12·1 answer
  • Can you guys help with this pleaseeee
    14·1 answer
  • 21x + 7<br> 22x + 2<br> 180
    5·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Help pls<br> 10 points<br> Brainleist<br> thanks
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!