1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margaret [11]
3 years ago
9

If z varies directly with the product of x and y (z=kxy), then z is said to vary jointly with x and yThe area of a triangle vari

es jointly with its base and height. What is the constant variation?
Mathematics
1 answer:
Zigmanuir [339]3 years ago
5 0
The area of a triangle is  (1/2) * (base) * (height) .

It varies jointly with the length of the base and the height.

The constant of variation is the (1/2) .
You might be interested in
How to do this plz tell​
VARVARA [1.3K]
3. = 6/12
6. = 4/6
9. = 8/12
12. = 9/12
15. = 9/9
18. = 4/6
Hope this helps !
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help iam lost
Goryan [66]

Answer:

x = 4.

Step-by-step explanation:

I am assuming that you want to find the values of x and that WXYZ is a parallelogram.

In a parallelogram opposite sides are equal, therefore:

11x + 1 = 19x - 31

1 + 31 = 19x - 11x

32 = 8x

x = 32/8 = 4.

6 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins
bija089 [108]
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz

lowest price is A. 6 oz for 1.49
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the standard form of the equation of the circle in the graph?
jonny [76]
What graph......................
3 0
3 years ago
Find the slope: 1/8x + 3y = 3
kifflom [539]
I'd have to say the slop is - 1/24
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Geometry math question please help
    7·1 answer
  • for every 4 flutes, there are 10 carinets. if there are 30 more clarinets than flutes, how many instruments are there altogether
    10·1 answer
  • What is the Pythagorean Theorem used for? *
    9·2 answers
  • Someone help pls need help on this one
    5·1 answer
  • Mrs. Berry’s class organized the lunch orders for their upcoming party in the table below.Lunch Orders for the Class Party
    13·2 answers
  • A dozen oranges $2.00. How many oranges can be bought for $10.00?
    5·2 answers
  • The label on a 1 1/2 pound bag of wildflower seeds states that it will cover an area of
    12·1 answer
  • Please help asap!!! NO WRONG ANSWERS PLS
    13·2 answers
  • X - 4y = 1 and 3x + 2y = -11. What is the solution to the system of equations?
    7·1 answer
  • the speed of light is 11,176,920 and the distance from earth to sun at a specific time is 92,955,807. about how long does it tak
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!