1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iogann1982 [59]
3 years ago
14

If 5 candies cost $10, how much would 15 candies cost?

Mathematics
2 answers:
Airida [17]3 years ago
7 0

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

because

ArbitrLikvidat [17]3 years ago
7 0

Answer:

$30 for 15 candles

Step-by-step explanation:

Find the unit price of the candles

5 candles = $10

1 candle = $2

Multiply both sides by 15

1(15) = 2(15)

15 candles = $30

If this answer is correct, please make me Brainliest!

You might be interested in
Sara is reading a 280-page book. If
fenix001 [56]

Answer:

129 - 280 = 51.. So the answer is 51%

7 0
2 years ago
Slope = -5/2; y-intercept = -3
ivanzaharov [21]

Answer:

y = -5/2x - 3

Step-by-step explanation:

y = mx + b

m = slope

b = y intercept

=

y = -5/2x - 3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 2011, there were 984 rotary rigs drilling for crude oil in the United States. This was 687 more rigs than were active in 2007
kondor19780726 [428]
297 rotary rigs were active in 2007
4 0
3 years ago
Which facts could be applied to simplify this expression? Check all that apply.
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

i think ii first add 5x + x then you can remove the parentheses, group similar terms and add similar elements

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
1 4/11 dividedd by 1 1/4
Gwar [14]
The answer is 1 1/11
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider the following hypotheses: H0: mean = 5 H1: mean < 5 A test is performed with a sample of size 25. The sample mean wa
    8·1 answer
  • #2<br> Which of the following shapes are congruent?<br> b)<br> (Select your answers below)
    14·1 answer
  • 36 is 28% of what number
    13·1 answer
  • Are vectors parallel
    6·1 answer
  • Sue has 2 cats. Each cat eats of a tin of cat food each day. Sue buys 8 tins of cat food. Has Sue bought enough cat food to feed
    7·1 answer
  • Please please please help
    10·2 answers
  • Does anyone know this ?
    7·1 answer
  • What is the median of this data set? <br><br> Help!!!!!
    8·1 answer
  • Find an expression which represents the difference when (-4x-2) is subtracted from (-8x+3) in simplest terms.
    6·2 answers
  • In the number 5.3779, how does the value of 7 in the hundredths place compare to the value of the 7 in the thousandth place?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!