If 5 candies cost $10, how much would 15 candies cost?
2 answers:
Answer:
$30
Step-by-step explanation:
because
Answer:
$30 for 15 candles
Step-by-step explanation:
Find the unit price of the candles
5 candles = $10
1 candle = $2
Multiply both sides by 15
1(15) = 2(15)
15 candles = $30
If this answer is correct, please make me Brainliest!
You might be interested in
Answer:
129 - 280 = 51.. So the answer is 51%
Answer:
y = -5/2x - 3
Step-by-step explanation:
y = mx + b
m = slope
b = y intercept
=
y = -5/2x - 3
297 rotary rigs were active in 2007
Answer:
i think ii first add 5x + x then you can remove the parentheses, group similar terms and add similar elements
Step-by-step explanation: