Answer:
it is 2/3
Step-by-step explanation
i can't explain it to you
2 1/3hrs→ $18.20
1 hr→ $7.80
5 1/4hrs→ $7.80x5 1/4= $40.95
Answer:
211
Step-by-step explanation:
2220 miles divided by 554mph would give you 4 hours
Answer:
A cantaloupe costs $4
Step-by-step explanation:
Watermelons = W
Cantaloupes = C
Write given statements as equations
5W + 6C = 54
4W + 8C = 56
Simplify the second equation
4W + 8C = 56
Subtract 8C from both sides of the equation
4W = 56 - 8C
Divide both sides of the equation by 4
W = 14 - 2C
Substitute into second equation
5W + 6C = 54
5(14 - 2C) + 6C = 54
Multiply 5(14 - 2C)
70 - 10C + 6C = 54
Add -10C + 6C
70 - 4C = 54
Add 4C to both sides of the equation
70 = 54 + 4C
Subtract 54 from both sides of the equation
16 = 4C
Divide both sides of the equation by 4
C = 4
A cantaloupe costs $4
5W + 6(4) = 54
Multiply 6(4)
5W + 24 = 54
Subtract 24 from both sides of the equation
5W = 30
Divide both sides of the equation by 5
W = 6
A cantaloupe costs $4
A watermelon costs $6
Hope this helps :)